Detská literatúra

Odpadkový fantóm (Branislav Jobus)

Branislav Jobus je už medzi detskými čitateľmi známy. Knihy o Muflónovi Anciášovi som kupovala pre svoje krstniatka. Veľmi sa im páčili. Pred dvomi rokmi som sa tešila z knihy Zberný dvor. Bola úžasná. O to viac ma potešilo, že prišlo aj pokračovanie s názvom Odpadkový fantóm.

Odpadkový fantóm už v zbernom dvore vytriedil všetko, čo sa dalo a ocitol sa na skládke odpadu. Tu ho nájde malá Etelka. Fantóm sa rozhodne pomôcť. Skládka už začína naberať obrovský rozmer. Ľudia totiž netriedia poriadne a v komunálnom odpade sú aj plastové či sklenené fľaše. Ako si s tým Odpadkový fantóm poradí?

Kto už čítal knihy od tohto autora určite vie, čo môže očakávať. Špecifický humor, nesmierne vtipné mená postavičiek a čítavý text. Nič z toho nechýba ani v tomto príbehu. Pokračovanie Zberného dvora je veľmi poučné. Deti sa opäť môžu priučiť niečomu prospešnému pre ochranu životného prostredia.

Zatiaľ čo Zberný dvor sa zaoberal triedením odpadu a deti učil, kam patrí plastová fľaša či kartón, Odpadkový fantóm sa zaoberá komunálnym odpadom. Príbeh sa odohráva prevažne na skládke. Deti tak môžu zistiť, ako skládka funguje a čo sa na nej deje.  Zistia, že smetiarske autá nemôžu odpad zvážať donekonečna. Lenže ako zabrániť, aby ľudia vyhadzovali to, čo sa dá vytriediť alebo skompostovať?

V knihe je všetko vysvetlené. Deti si pri čítaní užijú obrovské množstvo zábavy, dobrodružstva, a nechýba ani správna dávka napätia. Mne sa veľmi páči, že autor sa deťom prihovára vcelku moderne. Nechýbajú ani sociálne siete a „selfíčka“. Aj tieto detaily budú pre deti zaujímavé a príbeh sa im tak dostane viac pod kožu.

Nemôžem opomenúť ani grafické spracovanie. Ilustrácie Filipa Horníka sú skvelé. Fantasticky dopĺňajú príbeh. Ešte viac ma teší kartónový obal. Ten celé posolstvo knihy ešte viac podčiarkuje.

Branislav Jobus je pre mňa výrazná slovenská osobnosť. Milujem jeho bezprostredný humor a som veľmi rada, že ho prenáša aj do detských kníh. Odpadkový fantóm je skvelým pokračovaním Zberného dvora. Deti si vďaka tejto knihe osvoja poznatky o recyklovaní, skládkach odpadu, či o nelegálnych skládkach. Je nesmierne dôležité, aby sa k nim tieto informácie dostali. Práve deti nám (a aj sebe) môžu pomôcť zachrániť už dosť spustošenú planétu. Vhodné od 8 rokov. Ja odporúčam čítať po Zbernom dvore.

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Slovart.

Kúpite je v pevnej väzbe.

Titul: Odpadkový fantóm

Autor: Branislav Jobus

Počet strán: 112

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Slovart

Foto: Dominika

0 comments on “Odpadkový fantóm (Branislav Jobus)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: