Romány Srdcovky roka 2021

Slnečná sestra (Lucinda Riley)

Nikdy som nemala v obľube knižné série. Sedem sestier od Lucindy Riley si však získalo moje srdce. Šiestou knihou v poradí je Slnečná sestra a ukrýva príbeh neskrotnej Elektry.

Elektra D´Apliese je krásna a svetoznáma modelka. Hektický život a tlak, ktorý je na ňu vyvíjaný, ju stále častejšie privádzajú k alkoholu a drogám. K tomu všetkému sa o slovo hlási aj údajná stará mama Stella, ktorá chce Elektre vyrozprávať príbeh jej pôvodu. Vďaka tomu spoznáva Cecily. Ženu, ktorá sa ocitla v Keni a vydala sa za chovateľa dobytka. Ako tieto dva príbehy súvisia?  Podarí sa Elektre popasovať so svojou závislosťou?

Musím sa hneď priznať, že knihu som začínala čítať s obrovským smútkom. Tesne pred vydaním sa svet dozvedel, že táto brilantná autorka podľahla zákernej chorobe. Je obrovská škoda pre spoločnosť, že žena s takým talentom musela odísť predčasne. Nezostáva nám nič iné, iba sa tešiť z toho, čo tu pre nás čitateľov zanechala. Som si istá, že jej knihy neskôr budem dávať aj svojej dcére.

Teraz sa však vrátim k Elektre. V predchádzajúcich príbehoch sa mihla iba občas. Aj napriek tomu som z nej nemala dobrý pocit. Namyslená, arogantná, výbušná. Tak som ju vnímala. Slnečná sestra bola pre mňa o to väčšou výzvou a lákadlom. Kto je vlastne Elektra? Vodka bola pre ňu vodou a drogy sa taktiež stali súčasťou jej života. Mohol za to enormný tlak, smrť milovaného otca, ale aj rozchod s priateľom.

Príbeh o závislosti hlavnej hrdinky nie je rozhodne ľahkým čítaním. Vidíme krízu, ale aj snahu o nápravu. Všetko neprikrášlené. Všetko desivo reálne. Elektra mala šťastie na dostatok peňazí i milujúcich blízkych, ktorí jej pomohli. Čo však mladí zo sociálne slabších rodín? Práve na to Elektra využila svoju popularitu. Jej záverečná reč mi spôsobila doslova zimomriavky a dojala ma k slzám.

V historickej linke sa ocitáme v horúcej Keni. V čase, keď vo svete zúri druhá svetová vojna. Pocítia ju obyvatelia Šťastného údolia aj tu? Postava Cecily sa mi najskôr zdala príliš naivná. Časom z nej autorka spravila sebavedomú ženu, ktorá bola ochotná obetovať celú svoju rodinu a jej peniaze za pomoc malému čiernemu dieťatku. V tom čase to bolo neslýchané. Autorka vo veľkej miere opisuje segregáciu, rasizmus a udalosti, ktoré viedli k slávnemu prejavu Martina Luthera Kinga „Snívam…“.

Obe linky sú dokonale prepojené. Nič nie je zbytočné, stále chcete pokračovať v čítaní. Keď mi kniha prišla, povzdychla som si nad jej hrúbkou. Nakoniec som ju prečítala oveľa skôr, ako som predpokladala. Počet strán sa mi napokon ešte aj málil. Autorka jednoducho vedela, ako čitateľa vtiahnuť a udržať v napätí. Príbeh pôsobí natoľko hmatateľne, až máte pocit, že z knihy sála horúčava, pretierate si pot a v nose cítite africký prach.

Tento príbeh bol presne taký ako samotná hlavná hrdinka. Nepredvídateľný, silný, plný emócií. Nakoniec bola práve Elektra zo všetkých sestier najzraniteľnejšia. Jej príbeh ma dojal. Istým spôsobom prekonala aj ostatné sestry. Skvelá kniha, ktorá zanechala otvorený koniec. Práve preto nemám rada série. Už sa neviem dočkať ďalšej knihy o chýbajúcej sestre, ktorá bola vydaná iba mesiac pred smrťou autorky. Lucinda, ďakujeme za všetky príbehy, ktoré si nám dala.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Tatran.

https://www.slovtatran.sk/slnecna-sestra

Titul: Slnečná sestra

Originálny názov: The Sun Sister

Autor: Lucinda Riley

Preklad: Mária Kočanová

Počet strán: 644

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

0 comments on “Slnečná sestra (Lucinda Riley)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: