Detská literatúra

Detektívi a záhadné krádeže (Zuzana Pospíšilová)

Knihy od autorky Zuzany Pospíšilovej sú už medzi deťmi veľmi obľúbené. Tentokrát sa mi do rúk dostali Detektívi a záhadné krádeže. Nedávno som vám ako detskú detektívku predstavila Pána Marpla a musím uznať, že ani táto kniha za ním nezaostáva.

Piati chlapci – Daniel, Tadeáš, Kubko, Tomáš a Viktor sú partia, ktorá si dala názov Detektívi. Nie len tak pre nič za nič. Nedávno sa im podarilo odhaliť prípad a pomôcť tak polícií. Veľmi sa im to zapáčilo. Preto opäť dúfajú, že budú nápomocní aj pri ďalšom vyšetrovaní. Hoci to už vyzerá, že sa v meste nič nedeje, na scéne sa zjaví zlodej. Chlapci sa dozvedajú, že v ostatnom čase došlo k viacerým krádežiam. Išlo vždy o rovnakého páchateľa alebo každú krádež zosnoval niekto iný? Chlapci sa púšťajú do pátrania a ich odhodlanie prinesie skvelé výsledky.

Musím priznať, netušila som, že už jedna kniha s Detektívmi vyšla. Spočiatku som sa preto obávala, či mi nebudú chýbať niektoré dôležité informácie z predchádzajúceho príbehu. Našťastie nechýbali. Hneď v úvode nás autorka zasvätí do tejto nezvyčajnej chlapčenskej partie. Spoznáme aj policajta Mrázika, ktorý je zrejme tiež postavičkou z predošlého príbehu. V závere knihy sú všetky postavy predstavené. Preto, ak ste nečítali prvý diel, odporúčam si prehľad postáv pozrieť ešte skôr, ako sa pustíte do čítania príbehu. Spoznáte tak hlavných hrdinov a ich silné stránky.

Záhada krádeží deti určite zaujme. Príbeh je veľmi pútavý, akčný a napínavý. Som si istá, že deti nadchne hneď od začiatku a budú nadšene čítať stranu za stranou. Chlapci sú veľmi vnímaví, šikovní a bystrí. Vďaka nim sa veľa logického myslenia nalepí aj na samotných čitateľov.

Aj grafické spracovanie knihy je veľmi zaujímavé. Príbeh dokonale dopĺňajú živé a vtipné ilustrácie, identikity, zoznamy, či mapka. Kniha sa tak stáva interaktívnejšou a zábavnejšou. Veľmi oceňujem aj rôzne úlohy, ktoré na čitateľov čakajú. Hneď na úvod deti musia zložiť slovo na základe zašifrovaných písmen. V závere nájdu kontrolné otázky k príbehu. Deti sa tak naučia čítať s porozumením, čo je veľmi dôležité.

Kniha Detektívi a záhadné krádeže ja naozaj vydareným kúskom od Zuzany Pospíšilovej. Deti zažijú spolu s hlavnými hrdinami napínavé dobrodružstvo. Na knihe je odporúčaný vek čitateľov od 5 rokov. Ja by som trochu namietala a odporučila ju skôr starším čitateľom, najmenej 7 až 8 ročným. Páčiť sa bude najmä chlapcom, ale určite by sa zabavili aj odvážnejšie dievčatá. Ja si určite pre Mateja zabezpečím aj prvý diel.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Grada.

https://www.grada.sk/detektivi-a-zahadne-kradeze-100051/

Titul: Detektívi a záhadné krádeže

Originálny názov: Detektivové a podivné krádeže

Autor: Zuzana Pospíšilová

Ilustrácie: Markéta Vydrová

Preklad: Zuzana Kováčiková

Počet strán: 72

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Grada pod značkou Bambook

Foto: Drominička

0 comments on “Detektívi a záhadné krádeže (Zuzana Pospíšilová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: