Romány

Dom z ruží (Martina Dacková)

Vydavateľstvo Inspira publising prináša na knižný trh zaujímavé tituly slovenských autorov. Jeden z nich je aj román autorky Martiny Dackovej. Krásny názov Dom z ruží sa vyníma na ešte krajšej obálke.

Mladá právnička Ema sa rozhodla vo svojom živote spraviť rázny krok. Rozišla sa s dlhoročným priateľom, dala výpoveď v práci. Konečne sa na prahu svojej tridsiatky začne rozhodovať za seba a nielen prispôsobovať iným. Odsťahuje sa z Bratislavy do dedinky Sekule. Tu si nájde ubytovanie v podkroví domčeka, v ktorom býva pani Mária. Pôvabná starenka, ktorá je vďačná za spoločnosť. Mária začne Eme rozprávať svoj príbeh. Tajomstvo, ktoré ju ťaží už pridlho a práve Ema ho postupne zaznamená do knižnej podoby. Aké tajomstvo môže mať táto šarmantná starenka?

Na obálke je napísané, že kniha je určená pre všetky romantické duše, ktoré obľubujú aj napínavé príbehy. Zrejme ani nič iné túto knihu nevystihne lepšie. Samotná obálka vám naznačuje, že pôjde o niečo ľahké, romantické, oddychové. To všetko som v knihe našla. Dokonca ešte aj čosi naviac.

Príbeh sa odvíja v dvoch časových obdobiach. Najskôr je tu Ema v súčasnosti, ktorá si dáva dokopy svoj život a v Sekuliach možno nenachádza iba vysnívaný pokoj, ale aj niečo viac. V historickej linke spoznávame príbeh pani Márie. Ten sa začína rokom 1943 a čitateľ vyrastá spolu s ňou. Zažíva s ňou školské vylomeniny, prvú lásku či obrovské sklamania. Autorka otvára aj vážnejšie témy. Nevera, strata dieťaťa alebo domáce násilie.

Kniha je písaná veľmi svižne. Je plná dialógov, ale nechýbajú ani úvahy hlavných postáv. Nič však nepôsobí rušivo či nudne. Pri niektorých opisoch som dokonca aj cítila vôňu ruží. A pri príprave jedla s Máriou a Emou som si dokonca zaznačila recept.

Mňa osobne bavila viac historická časť. Tá bola od začiatku opradená tajomstvom. Zažívala som viac drámy, viac emócií. Záver tejto časti bol naozaj silný a prebehol mi snáď aj mráz po chrbte. Naopak, pri čítaní s Emou to bolo o romantike a dej bol predvídateľný. Spolu však ide o veľmi harmonický celok. Čitateľ si môže na chvíľu oddýchnuť od napätia a užiť si aj poriadnu dávku vášne a romantiky.

Kniha Dom z ruží je pre mňa veľmi príjemným pozitívnym prekvapením. Autorka prináša čitateľovi a teda najmä čitateľkám ľahký, oddychový príbeh, ktorý je popretkávaný temným tajomstvom jednej z hrdiniek. Jeho rozuzlenie mi doslova vyrazilo dych. Ak hľadáte niečo ľahšie na čítanie, tak táto kniha je skvelou voľbou. Navyše bude obálka krásne zdobiť knižnicu.

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu.

https://www.inspirapublishing.eu/p/219/dom-z-ruzi

Titul: Dom z ruží

Autor: Martina Dacková             

Počet strán: 240

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Inspira Publishing

Foto: Drominička

0 comments on “Dom z ruží (Martina Dacková)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: