Detská literatúra

Akos Avoláš (Marka Staviarska)

Vždy mám veľkú radosť, keď sa mi do rúk dostane detská kniha od slovenského autora alebo autorky. Potešila ma aj kniha Akos Avoláš, ktorú napísala Marka Staviarska. Som rada, že vám ju môžem trochu priblížiť.

Malý citrónový dinosaurík sa po neposlúchnutí mamičky ocitá v úplne inom svete. Niekoľko miliónov rokov neskôr. Spoznáva zvláštne maličké tvory – ľudí. Hneď v úvode si našiel francúzskeho kamaráta Laurenta. U neho však nemohol zostať a tak sa spolu s jeho psíkom Brunom vydajú na cestu. Musia totiž nájsť dinosauríkovu mamičku. Lenže ako sa dostať milióny rokov späť?

Príbeh je veľmi čítavý. Autorka sa niekoľkokrát prihovára priamo k deťom. Tie sa vďaka tomu môžu cítiť súčasťou príbehu a určite ich to podnieti k ďalšiemu čítaniu. Postavičku dinosauríka Akosa si malí čitatelia isto obľúbia. Ocitá sa v novom svete a niektoré situácie sú preto komické. Navyše, keď sa spojí s uhundraným psíkom Brunom, je o zábavu postarané.

Akos a Bruno hľadajú dinosauriu mamičku po celej Európe. Takto je aj kniha rozdelená na kapitoly. Každá kapitola je iná krajina. Deti tak spolu s postavičkami navštívia napríklad Monako, Španielsko, Anglicko či Portugalsko. Mne sa veľmi páčilo, keď boli na Islande. Zaujímavá časť bola aj v Rumunsku. Deti sa naučia veľa zaujímavých faktov a pikošiek o týchto krajinách.

Príbeh však nie je iba o cestovávaní. Poukáže aj na chamtivý ľudský charakter. Cirkusanti, ktorým sa veľmi nedarí, by chceli mať Akosa pre seba. Veď čo by bola väčšia atrakcia ako žijúci dinosaurus? Deti tak počas čítania zažijú aj vzrušujúce napätie. Akos sa bude musieť skrývať, čo s jeho rozmermi nie je práve jednoduché. Kniha je krásne ilustrovaná. Obrázky sú farebné, veselé a skvelo podporujú detskú fantáziu.

Akos Avoláš je dobrodružný príbeh pre deti od 8 rokov. Zažijú v ňom množstvo zábavy, ale nechýba ani správna dávka napätia. Odporúčam deťom, ktoré už vedia čítať. Príbeh netreba prečítať na jeden raz. Keďže sú kapitoly rozdelené podľa jednotlivých krajín, stačí čítať po jednej a nechať si čas na nasanie atmosféry a informácií o krajinách. Verím, že citrónový dinosaurík si vás získa tak ako mňa. Nuž a najväčšie posolstvo v knihe je: „Deti, poslúchajte svoje mamičky.“

Ukážku z knihy nájdete aj na stránke vydavateľstva:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/22003357/akos-avolas/

Titul: Akos Avoláš

Autor: Marka Staviarska

Ilustrácie: Adela Režná

Počet strán: 96

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Albatros

Foto: Drominička

0 comments on “Akos Avoláš (Marka Staviarska)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: