Detektívky

En ten tulipán (Agatha Christie)

Moja tretia Agatha Christie bola zároveň prvou knihou s detektívom Poirotom. Príbeh En ten tulipán vychádza po prvýkrát v slovenskom preklade a tak nie je medzi čitateľmi až natoľko známy.

Oddaná sekretárka detektíva Poirota, slečna Lemonová, mu porozpráva o zvláštnych udalostiach, ktoré sa dejú v študentskom penzióne Tulipán.  Aj napriek tomu, že ide iba o drobné krádeže, detektíva to zaujme. Rozhodne sa pomôcť sestre slečny Lemonovej, ktorá tento penzión spravuje. Za zásterkou prednášky o kriminálnych prípadoch spoznáva obyvateľov penziónu. Je medzi nimi naozaj iba neškodný kleptoman, alebo ide o niečo oveľa väčšie?

Na knihách Agathy Christie sa mi páči, že vás vtiahne do príbehu hneď od prvej strany, ak nie rovno od prvej vety. Nebolo to inak ani teraz. Okamžite som bola prenesená do kancelárie známeho detektíva a počula som klepot písacieho stroja jeho sekretárky. Čo však je ešte lepšie, ako vtiahnutie od začiatku? Že si príbeh udrží vašu pozornosť až do poslednej strany.  

Autorka nechala tentokrát čitateľovi priestor, aby spoznal postavy ešte skôr, ako sa stane vražda. Čitateľ má tak už aké také poznatky o obyvateľoch penziónu a môže začať hádať, prečo sa stal zločin a  kto je zaň zodpovedný. Od začiatku sa mi jedna postava nepozdávala a bola som si istá, že práve ona bude páchateľom. Bola som si istá, že som o krok pred Agátou a že už dokážem tak trochu predvídať. Samozrejme, že to tak nebolo. Hoci by moja postava boli zaujímavejším vrahom, prekvapili ma aj pohnútky skutočného vraha.

Kniha je svižná, bez zbytočných opisov a omáčok. To je presne to, čo od detektívok očakávam.  Autorka postupne odhaľuje tajomstvá obyvateľov a vy si môžete v hlave spájať dieliky. Prostredie študentského penziónu bolo opäť niečo iné. Neraz sa rieši aj rasová odlišnosť, čo bolo podľa mňa v roku 1955 dosť kontroverznou témou.

Ďalší napínavý príbeh z pera Agathy Christie bol pre mňa akousi chuťovkou medzi dvomi romantickými knihami. Ani tentokrát autorka nesklamala. Zápletka bola skvelo premyslená, vyšetrovanie detektívna Poirota bolo rafinované a ako to už býva, tak záver knihy nečakane prekvapil. Útlosť knihy vás prinúti prečítať ju na jedno posedenie. Tí, čo majú deti, tak na dve. Opäť môžem vydavateľstvo pochváliť za krásnu obálku. Pre mňa sa autorka stáva zárukou kvality a v čase, keď neviem po akej knihe siahnuť, tak práve jej detektívky sú stávkou na istotu.

Ďakujem za knihu vydavateľstvu Slovenský spisovateľ.

Kúpiť si ju môžete v pevnej väzbe a ako e-knihu.

Titul: En ten tulipan

Originálny názov: Hickory Dickory Dock

Autor: Agatha Christie

Preklad: Diana Ghaniová

Počet strán: 176

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

0 comments on “En ten tulipán (Agatha Christie)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: