Romány

Za láskou do Paríža (Victoria Brownlee)

Knihu Za láskou do Paríža som mala v pláne čítať oveľa neskôr. Moja čitateľská duša však nutne potrebovala niečo ľahké, romantické a oddychové. Práve Victoria Brownlee mi to mala dopriať. Podarilo sa?

Ella sa po nevydarenom vzťahu rozhodne odísť na rok z Austrálie do Paríža. A tak sa zronená ocitá v meste lásky, kde nikoho nepozná. Pri prechádzke natrafí na malý obchodík so syrmi. Tu spoznáva svojho prvého francúzskeho priateľa menom Serge, ktorý ju počas jej pobytu naučí takmer všetko o syroch. Elle sa podarí nájsť si prácu v kaviarni, ktorej majiteľ je tiež Austrálčan. V kaviarni spozná aj očarujúceho Gastona, do ktorého sa bezhlavo zaľúbi. Svojho francúzskeho milenca si naplno užíva. To ešte netuší, že sa ocitne v milostnom trojuholníku.

Nebudeme si klamať, kniha ma zaujala v prvom rade obálkou. Je na nej syr a víno a to nesmierne potešilo moju gurmánsku dušu. Navyše krásne ladí s knihou Kníhkupectvo na bylinkovom námestí, ktorá vyšla v tejto edícií. Zlákala ma aj anotácia.  A v neposlednom rade prostredie francúzskeho hlavného mesta a jeho gastronómie.

Kniha ma vtiahla už od prvej strany, hoci som už od začiatku vedela, akým smerom sa dej bude uberať. Áno, je až na pár momentov úplne predvídateľná a som si istá, že pri čítaní vás máločo prekvapí. Ja som to v tejto chvíli nebrala ako negatívum. Hoci som vedela, s kým Ella skončí, páčilo sa mi čítať, ako sa k tomu dopracuje. Autorka sa venuje vzťahom a to nielen medzi partnermi, ale aj s priateľmi či s rodinou.

V knihe je niekoľko postáv, ktoré si určite obľúbite. Mňa dostal už spomínaný „syrár“ Serge a veľmi sympatická mi bola aj Ellina spolubývajúca Clotilde. Typická šarmantná francúzska. Autorka často spomína rôzne druhy syrov. Tu som našla najväčšie negatívum knihy. Je ním to, že sa nepredáva spolu s degustačnými vzorkami.  Ella si každý syr vychutnávala tak, že mne tiekli na čítačku sliny a neraz som sa pristihla, ako naprázdno prehĺtam. K tomu to správne víno a opojenie z knihy bolo dokonalé.

Kniha Za láskou do Paríža je nenáročná, predvídateľná oddychovka, vďaka ktorej spoznáte množstvo francúzskych syrov. Ja som knihu prečítala za dva dni. Aj napriek tomu, že nejde o päťhviezdičkovú knihu, veľmi som si ju užila. Odporúčam ju všetkým romantickým dušiam, ktorým nevadí, že od začiatku budú vedieť, ako príbeh skončí. Mne sa veľkolepý (až gýčový) záver veľmi páčil. Priznám sa, že mi na malú chvíľu aj zvlhli oči. Navyše sa možno naučíte aj zopár francúzskych slovíčok. Ja od dnes používam merde minimálne vo svojej hlave. 

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Grada. Na odkaze nájdete ukážku z knihy:

https://www.grada.sk/za-laskou-do-pariza-100066/

Titul: Za láskou do Paríža

Originálny názov: Fromage á Trois

Autor: Victoria Brownlee

Preklad: Martina Antošová

Počet strán: 344

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Grada pod značkou Metafora

Foto: Drominička

1 comment on “Za láskou do Paríža (Victoria Brownlee)

  1. Spätné upozornenie: Deň, keď sme sa stretli (Roxie Cooper) – Drominička Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: