Romány

Deň, keď sme sa stretli (Roxie Cooper)

Vydavateľstvo Grada prináša v ostatnom čase veľa príjemných romantických príbehov. Deň, keď sme sa stretli od Roxie Cooper je jedným z nich. A ja vám teraz napíšem, ako mi zlomil srdce.

Stephanie si toho v živote už preskákala viac než dosť. Aby prekonala svoje úzkosti a našla potešenie v umení, navštívi umelecký kurz. Tu spoznáva Jamieho. Obom je jasné, že ich k sebe čosi priťahuje. Problém je, že Stephanie je zasnúbená a Jamie ženatý. Nechcú nikomu ublížiť a tak fungujú vo svojich životoch. Až na jeden deň. Jeden deň v roku totiž patrí im. Stretávajú sa tak desať rokov. Stačí to však? Dokážu byť priatelia?

Svoj osud stretneš na ceste, ktorú si si vybral preto, aby si sa mu vyhol.

str. 43

Krásna edícia „Za láskou“ už priniesla dve knihy. Kníhkupectvo na bylinkovom námestí, ktoré v sebe ukrývalo krásny príbeh. Neskôr to bola kniha Za láskou do Paríža, ktorá bola už o čosi slabšia. Mala som preto menšiu obavu, ku ktorej z nich sa prikloní tá posledná. Aký je výsledok? Deň, keď sme sa stretli predbehla obe predošlé na míle ďaleko.

Začítanie sa do príbehu bolo jednoduché. Autorka píše bez zbytočností a to aj napriek tomu, že prináša v myšlienkach postáv viacero opisov a filozofických úvah. Ani chvíľu počas 400 strán som sa nenudila. V kapitolách sa strieda pohľad hlavných postáv Stephanie a Jamieho. V nadpise každej kapitoly je uvedený dátum, kedy sa príbeh odohráva. Dátumy odporúčam sledovať. Vďaka nim zostanete pri čítaní v obraze. V príbehu totiž uplynie niekoľko rokov a mne dátumy veľmi pomohli.

Tentoraz je to však iné. Lepšie. Som si tým istý, pretože ju vídavam iba jedenkrát za rok, a aj tak ma hypnotizuje. Pritom nepatrí k ženám, ktoré sú nabité energiou, až je to nákazlivé. Alebo prekypujú veselosťou a podobnými nezmyslami. Jej krása je v skutočnosti pomerne temná. Nádherne melancholická.

str. 130

Hlavná hrdinka Stephanie je v počiatkoch príbehu veľmi krehká a zlomená. Počas rokov sledujeme jej vývoj, ktorý ju zmení na silnú a odhodlanú ženu. Ako hrdinka si ma získala. Príbeh lásky, ktorý nájdete v knihe, vám bude lámať srdce. Mne ho teda zlomil. Môcť byť s láskou svojho života iba jeden deň  je zničujúce. Je to jediný deň, keď ste šťastný a sám sebou. Autorka nám ukazuje komplikovanosť vzťahov. Nastavuje zrkadlo párom, kde to nefunguje a sú spolu viacmennej z lojálnosti. A možno preto, že je to jednoduchšie. Čitateľ môže riešiť aj morálne hľadisko. Obaja totiž klamú svojich partnerov, ale možno aj samých seba.

Trápenie, ale aj chvíľky šťastia prežívate spolu s hlavnými postavami. Budete im ho priať. Potom však príde záver a ten vás odrovná. Posledné strany som čítala cez slzy a verte mi, bolo ich dosť. Táto kniha mi roztrieštila srdce na miliardu kúskov a aj nejaký čas po prečítaní stále nie je pokope. Kniha vás prevedie aj svetom umenia. Stephanie aj Jamie si nechávajú odkazy v podobe piesní. Ich názvy  boli v knihe v anglickom jazyku. Keďže mal ich názov pre príbeh vždy obrovský význam, možno by nebolo od veci, keby bol aspoň pod čiarou preklad pre anglicky nehovoriacich čitateľov.

Deň, keď sme sa stretli je kniha, ktorá sa na maximum pohrá s vašimi emóciami. Toľko sĺz, ako pri tejto knihe som snáď ešte nevyronila. Zraňujúci príbeh o nenaplnenej láske a o tom, ako si treba užiť každý jeden moment v živote. Nečakať na zázrak, lebo môže byť neskoro. Ak máte radi príbehy, ktoré nie sú jednoduché a vyvolajú vo vás množstvo pocitov, tak táto kniha je práve pre vás.

Nahliadnite do knihy na stránke vydavateľstva.

https://www.grada.sk/den-ked-sme-sa-stretli-100098/

Titul: Deň, keď sme sa stretli

Originálny názov: The Day We Met

Autor: Roxie Cooper

Preklad: Veronika Miškufová

Počet strán: 400

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Grada pod značkou Metafora

Foto: Drominička

0 comments on “Deň, keď sme sa stretli (Roxie Cooper)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: