Romány

Kníhkupectvo na Bylinkovom námestí (Eric de Kermel)

Ako správnu knihomoľku ma vždy zláka kniha, ktoré je venovaná knihám. Inak to nebolo ani pri novinke s názvom Kníhkupectvo na Bylinkovom námestí od autora Erica de Kermel. Navyše sa k tomu pridala krásna obálka a vcelku lákavá anotácia.

Natália žije spolu so svojim manželom Nathanom v melancholickom i stresujúcom Paríži. Keď už Natálii tento zhon prerastie cez hlavu, rozhodnú sa presťahovať do malého mestečka Uzés. Tu si Natália kúpi očarujúce kníhkupectvo na rohu Bylinkového námestia a začne novú etapu vo svojom živote. Vo svojom kníhkupectve si nachádza priateľov. Natália rozpovie príbeh niekoľkých z nich. Ako môžu knihy zmeniť náš život?

Milujem knihy. Milujem všetky knihy! Tie útle, napísané v jednom rozmachu, aj tie hrubé, ktoré sú celoživotným dielom; staré so zničenou väzbou, no aj tie, ktoré práve vyšli z vydavateľstva a naparujú sa svojou novotou.

str. 22

Musím napísať, čakala som niečo trochu iné. Príbeh na spôsob Kaviareň v Kodani. Ľahký, svieži, vtipný. Dostala som niečo iné, ale vôbec mi to neprekáža. Kniha bola príjemná, ľahko sa čítala a neraz ma dojala.

Hlavná postava Natália vás prevedie svetom kníh a predstaví vám niekoľko ľudských osudov. Práve na príbehoch jej priateľov spoznáme čaro kníh. Každý prišiel do jej kníhkupectva z iných dôvodov. V lepšej aj horšej životnej situácii. Podľa toho sa príbehom prelínajú rôzne knihy. Pre začínajúcu čitateľku Cloé alebo zraneného legionára Tarika. Spoznáte aj Solange, ktorá vďaka knihám našla samú seba a dojímavý príbeh Leily, ktorá mala neľahký život. Každý jeden príbeh je špecifický. V každom si čitateľ nájde niečo pre seba. Niektoré z nich ma dojali až k slzám.

Vyhradiť si čas na čítanie neznamená iba otáčať stránku za stránkou, ale dopriať si čas aj  na samotné slová.

str. 36

Popri týchto príbehoch spoznávame aj život Natálie. Jej komplikovaný vzťah s dcérou, jej smútok za otcom, ktorý ju priviedol k knihám, ale aj jej radosti zo života v stredovekom mestečku Uzés. Čo mi trochu prekážalo, boli jej roztrúsené myšlienky. Začala rozprávať o niečom inom a v ďalšom odseku skočila inam a neskôr sa opäť vrátila k pôvodnej téme. Najkrajšie na celej knihe sú podľa mňa myšlienky o knihách. Autor ich napísal krásne. Každý, kto má knihy rad, sa bude pri čítaní určite prihlúplo usmievať, tak ako ja.

Prijať do svojej mysle počas čítania knihy slová niekoho iného, neznemená urobiť z nich svoje slová.

str. 133

Kníhkupectvo na Bylinkovom námestí je kniha, ktorá poteší každého vášnivého čitateľa. Príbeh, ktorý v sebe ukrýva omnoho viac, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Spoznáme osudy ľudí, ktorým knihy pomohli. Všetky diela, ktoré sú v príbehoch spomenuté, nájdete vymenované v závere knihy. Ja by som knihu pokojne zaradila aj medzi motivačnú literatúru. Som si istá, že sa k nej ešte časom vrátim. Aspoň si zalistujem v zozname kníh, ktoré boli spomínané. Na záver odporúčam aj pogoogliť mestečko Uzés, ktoré je očarujúce. 

Úryvok z knihy si môžete prečítať na stránke vydavateľstva:

https://www.grada.sk/knihkupectvo-na-bylinkovom-namesti-100048/

Titul: Kníhkupectvo na Bylinkovom námestí

Originálny názov: La libraire de la place aux herbes

Autor: Eric de Kermel

Preklad: Jana Boberová

Počet strán: 272

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Grada pod značkou Metafora

Foto: Drominička

2 comments on “Kníhkupectvo na Bylinkovom námestí (Eric de Kermel)

  1. Spätné upozornenie: Deň, keď sme sa stretli (Roxie Cooper) – Drominička Číta

  2. Spätné upozornenie: Za láskou do Paríža (Victoria Brownlee) – Drominička Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: