Detská literatúra

Efekt domina alebo neviditeľné pradivo prírody (Gianumberto Accinelli, Serena Viola)

Keď vyšla kniha Efekt domina vo vydavateľstve Tatran, zaregistrovala som ju, ale nevenovala som jej príliš veľkú pozornosť.  Postupne sa začala čoraz viac zviditeľňovať medzi mojimi obľúbenými knihomoľmi. Tak som sa nechala inšpirovať. Naozaj si kniha od Gianumberta Accinelli zaslúžila ocenenie Nemeckej ceny za literatúru pre mládež?

Príroda funguje zložitejšie, ako si často myslíme. Je pretkaná nie vždy viditeľnými nitkami a svojich tajomstiev sa tak ľahko nevzdáva.

str. 45

Kniha obsahuje osemnásť samostatných príbehov, ktoré môžete čítať podľa toho, na ktorú tému máte práve náladu. Príbehy sú písané  veľmi pútavo. Neraz vás a vaše deti prekvapia. Práve na nich sa deti môžu lepšie naučiť porozumieť prírode a jej fungovaniu.

Ja sama som načerpala z knihy veľa informácií, o ktorých som predtým netušila. Nikdy som sa o fungovanie prírody nezaujímala, ale táto kniha ma prinútila zamyslieť sa. Na množstve príkladov vidíme, aké následky môže mať zásah človeka do krehkého fungovania prírody. Nikdy by sme si možno nemysleli, že naše (možno) dobre mienené zásahy môžu skončiť prírodnou katastrofou. Jeden malý zásah človeka môže spustiť domino efekt a narušiť tak to, čo už milióny rokov funguje.

Témy v knihe sú naozaj rôznorodé a každá z nich má svoje čaro. Zavedú vás do rôznych kútov sveta. Od Austrálie cez Európu až po Južnú Ameriku. Dozviete sa, čo má spoločné chobotnica s vesmírnou raketou alebo prečo nájdete v Austrálii značku, ktorá upozorňuje, že máte dať prednosť chrobákovi. Zistíte aj to, ako sa holub dokáže vždy vrátiť späť domov, ale aj či sú netopiere naozaj stelesnením diabla, ako sa mnohokrát prezentujú.  

Keď sa vám kniha dostane do rúk, určite vás zaujme svojimi ilustráciami. Postarala sa o ne Serena Viola a sú iné ako bežne v detských knihách vidíme. Nie sú prehnané. Boli mi veľmi sympatické. Časť z nich by som zrejme dokázala nakresliť aj sama. Čiže aj deti by sa s kresbami mohli stotožniť. Mne vďaka tomu napadla aj celkom zaujímavá aktivita pre rodičov s deťmi alebo učiteľov v školách. Po prečítaní príbehu môžu deti nakresliť svoje ilustrácie, postrehy a to, čo ich v príbehu zaujalo.

Eldorádo naozaj existovalo, ale v Európe: Ide o mesto zo zlata, plné bohatstva a tajomstiev a obývané mierumilovným národom. Zlato však nie je z tvrdého kovu, je uložené v mäkkom vosku. Bohatstvo nie sú vzácne šperky, ale med, peľ a materská včelia kašička. A v mieri žijúci národ nie sú ľudia, ale drobný hmyz, čo si buduje mestá v úľoch – sú to včely.

str. 104

Kniha Efekt domina je jedna z tých, ktorá by sa mala dostať do rúk každému. Teraz nemyslím len deti, ale aj dospelákov. Hoci ide o detskú knihu, určite stojí za prečítanie. Táto kniha nás naučí veľa o krehkosti prírody, o tom, ako by sme mali jej fungovanie nechať na ňu a nie do nej zasahovať. Lebo väčšinou sa nám to môže vypomstiť. Knihu by som odporučila deťom od 10 rokov. Dokonca by som bola rada, keby sa dostala do škôl a čerpali z nej aj učitelia. Efekt domina si právom zaslúži ocenenie, ktoré získala. Verím, že si nájde cestu k čo najviac čitateľom. Či už tým detským alebo dospelým.

Knihu si môžete zakúpiť na stránke vydavateľstva:

https://www.slovtatran.sk/efekt-domina

Titul: Efekt domina alebo neviditeľné pradivo prírody

Originálny názov: Der Dominoeffekt oder Die Unsichtbaren Fäden Der Natur

Autor: Gianumberto Accinelli

Ilustrácie: Serena Viola

Preklad: Eva Melichárková

Počet strán: 128

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

0 comments on “Efekt domina alebo neviditeľné pradivo prírody (Gianumberto Accinelli, Serena Viola)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: