Detektívky

Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej (Stuart Turton)

Na knihu Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej od Stuarta Turton som po jej vydaní čítala množstvo pozitívnych recenzií. Keďže detektívky mám rada, neváhala som. Teraz vám prinášam svoj pohľad na ňu.

Na Blackheathskom  panstve sa chystá ples, ktorý sa však skončí tragédiou. Mladá dcéra majiteľov panstva Evelyn zomiera počas ohňostroja. Nezomiera iba raz. Deň tragédie sa opakuje stále dokola. Jeden z hostí – Aiden má za úlohu zistiť, kto môže za smrť mladej ženy. Aiden sa však každý deň prebudí v tele iného hosťa a tragédiu vidí vždy z iného uhla. Nájde spôsob ako Evelyn zachrániť?

Jeho láskavosť mi vyrazí dych. Domnieva sa, že som blázon, opitý hlupák, ktorý strávil noc v lese a zrejme sa pomiatol. No namiesto hnevu ma ľutuje. A to je najhoršie. Hnev je tvrdý, má svoju váhu. Dá sa doň udierať päsťami. Ľútosť je ako hmla, v ktorej sa dá stratiť.

str. 16

Kniha má krátke kapitoly. To mi pri čítaní vyhovovalo. Už podľa predošlých recenzií som vedela, že príbeh bude náročnejší na sústredenie. V tom musím súhlasiť. Treba však povedať, že už prvé kapitoly ma do deja hlboko vtiahli. Tie ďalšie ma už iba usvedčili v tom, že ide o mimoriadne zaujímavý námet.

To, že sa Aiden budil každý deň v novom tele, prináša pre čitateľa skvelú zbierku indícií pre nájdenie vraha. Každý deň toho vedel viac, každý deň využil postavenie a schopnosti svojho hostiteľa. Pokiaľ by ste si mysleli, že záhadu vyriešite ľahko, môžete na to rovno zabudnúť. Hoci je na panstve množstvo ľudí, ktorí by mali dôvod Evelyn zabiť, záver bude nečakaný a strhujúci.

Hneď v úvode nájdete pozvánku na ples, v ktorej je zoznam hostí. Párkrát mi to pomohlo s orientovaním sa v príbehu. Veľká škoda, že autor nepridal aj mapku Blackheathského panstva. Čitateľovi by to určite uľahčilo niektoré momenty. Za náročnejšie som považovala množstvo postáv v príbehu. Aj napriek tomu, že som si robila poznámky, občas som sa strácala. Našťastie to nemalo zlý vplyv na pointu. Práve množstvo postáv a zmeny hostiteľov Aidena ma nútili knihu čítať oveľa sústredenejšie. Určite to nebolo na škodu. Príbeh som si aj napriek tomu užila.

Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej je detektívka aj pre toho najnáročnejšieho čitateľa. Bravúrne zvládnutá zápletka, ktorá vás nechá na pochybách až do poslednej strany. Pochmúrna atmosféra príbehu vám neraz vytvorí husiu kožu. Aj napriek veľkému množstvu postáv som si knihu vychutnala. Nevadilo mi ani, že som sa musela plne sústrediť, aby som neprešvihla nejaký dôležitý moment. Oceňujem aj premyslenú obálku, ktorá čitateľovi zrejme napovie viac až po prečítaní knihy. Pre mňa je toto jedna z najzaujímavejších detektívok, aké som kedy čítala.

Knihu si môžete kúpiť v pevnej väzbe alebo ako e-knihu.

Titul: Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej

Originálny názov: The Seven Deaths of Evelyn Hardcastle

Preklad: Diana Ghaniová

Autor: Stuart Turton

Počet strán: 424

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

0 comments on “Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej (Stuart Turton)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: