Detská literatúra

Karneval v Zoo (Sophie Schoenwaldová, Günther Jakobs)

Autorku Sophie Schoenwaldovú a ilustrátora Günthera Jakobsa mnoho z vás už spoznalo vďaka knihe Veľké čistenie zubov v Zoo. U nás doma táto kniha chýba, ale novinka s názvom Karneval v Zoo sa už vyníma v detskej poličke.  

Počas raňajok začuje riaditeľ zoo veľmi zvláštne zvuky. So svojím kamarátom ježkom ich musí preskúmať. Po celej zoologickej záhrade sa premávajú čudesné zvieratá. Riaditeľ s ježkom neveria vlastným očiam. Čo sú to za tvory? Jeden z nich im vysvetlí, že majú karneval a každé zviera sa môže aspoň na jeden deň premeniť na také zviera, akým túži byť. Úlohou ostatných je uhádnuť, kto sú. A tak môžeme iba dúfať, že ježko spolu s riaditeľom to stihnú do otvorenia brán ZOO. Inak si ten zmätok ani nechcú predstaviť. Podarí sa im zachrániť situáciu?

Keď som túto knihu ukázala Matejkovi, bol nadšený. Najskôr sme si v nej spolu iba listovali. Ilustrácie v knihe sú veselé, hýria farbami a sú nesmierne vtipné. Textu nie je ani veľa a ani málo. Pre menšie deti od troch rokov bude rozprávka možno na dve čítania. Matejko však vydržal celú knihu počas večerného čítania na jedenkrát.  

Príbeh je veľmi zrozumiteľný a vtipný. Deti určite pri počúvaní zaujme. To, čo bolo pre mňa najzaujímavejšie, sú slovné hračky. Názov každého prezlečeného zvieratka vznikol spojením názvov dvoch zvierat. Napríklad žirafon (žirafa a slon) alebo tupagáj (tučniak a papagáj). V knihe ich je oveľa viac a deti sa pri hádaní určite skvelo zabavia. Možno by bolo celkom zaujímavé vytvoriť neskôr spolu  s deťmi vlastné spojenia.

Ďalšia úžasná „vychytávka“ je možnosť vytvoriť si vlastnú masku ježka. Na poslednej strane knihy nájdete spolu s deťmi predlohu a návod, ako si masku spraviť. Deti si tak môžu urobiť svoj vlastný karneval. Pokiaľ prebádate stránky internetu, určite nájdete návody aj na iné zvieracie masky. O zábavu doma máte zaručene postarané.

Detská kniha Karneval v Zoo v sebe ukrýva veselý príbeh o zvieratkách, ktoré sa na jeden deň mohli stať niekým iným a splniť si tak svoj sen. Vďaka tejto knihe si spolu s deťmi užijete kopec zábavy pri slovných hračkách a navyše si deti môžu vytvoriť svoju vlastnú karnevalovú masku. Kniha je vhodná pre deti od troch rokov. U nás veľmi zabodovala a Matejko si hneď pýtal aj predošlú o čistení zúbkov, ktorá je vyobrazená na zadnej strane.

Ukážku z knihy nájdete aj na tejto stránke:

https://www.bux.sk/knihy/571168-karneval-v-zoo.html

Titul: Karneval v Zoo

Originálny názov: Karneval im Zoo

Autor: Sophie Schoenwald

Ilustrácie: Günther Jakobs

Preklad: Zuzana Dodoková

Počet strán: 32

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Stonožka

Foto: Drominička

0 comments on “Karneval v Zoo (Sophie Schoenwaldová, Günther Jakobs)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: