Romány

Dievča na útese (Lucinda Rileyová)

Lucinda Riley si podmanila veľkú časť slovenských čitateliek. Vidím to aj okolo seba. Oceňujem preto, že vydavateľstvo Tatran vydáva okrem série Sedem sestier aj samostatné knihy. Po Motýlej izbe prichádza Dievča na útese.

Sochárka Grania má v New Yorku slušne rozbehnutú kariéru. So svojim priateľom Mattom si plánujú založiť rodinu. O svoje vytúžené bábätko však Grania príde a v zúfalstve utečie domov do Írska k rodičom. Pri prechádzke narazí Grania na útesoch na zvláštne zjavenie. Bosé dievčatko iba v nočnej košeli, ktoré stojí takmer na okraji. Grania sa o dievčatko postará. Neskôr sa s ňou zbližuje. Nepáči sa to však Graniinej matke. Tú mátajú záležitosti z minulosti, ktoré ju spájajú s rodinou malej Aurory. Podarí sa im povzniesť nad minulosť?

Na Lucindu Riley som sa už veľmi tešila. Jej príbehy sú balzamom pre dušu. Kto už od autorky niečo čítal, tak vie, že je majsterka v prepájaní minulosti so súčasnosťou. Ani tentokrát to nebolo inak. Úlohy rozprávačky sa ujala Aurora. Viackrát do príbehu zasahuje a vysvetľuje nezrovnalosti. Veľmi oceňujem aj rodokmeň, ktorý je v knihe priložený.

Téma straty dieťatka bola pre mňa veľmi silná. Zaujímavý bol pre mňa aj svet baletiek a život baleríny. Očarilo ma aj prostredie Írska, ktoré autorka opísala dokonale. Je cítiť, že toto miesto miluje, pretože je jej rodiskom. Občas som mala pocit, že počujem šum mora a cítim závan slaného vzduchu.

Podľa mojich informácií je Dievča na útese druhou knihou v poradí, ktorú autorka napísala. Musím uznať, že to z knihy cítiť. Začiatok bol príliš obyčajný a predvídateľný. Keď sa však príbeh prehupol do historickej linky, ponorila som sa do čítania naplno. Boli v ňom postavy, ktoré som si zamilovala, ale aj tie, ktorými som začala opovrhovať. V knihe mi však prekážali miestami veľmi plytké rozhovory. „Zlatko, láska“ oslovenia, na ktoré nie som u tejto autorky zvyknutá. Na môj vkus ich tu bolo príliš veľa.

Dievča na útese je príjemným „medzi-čítaním“ v čase, keď čakáme na ďalší diel série Sedem sestier. Hoci pre mňa nepatrí medzi autorkine najlepšie, témou ma dostala. Príbeh je opradený tajomstvom z minulosti, nájdeme v ňom nielen problémy vo vzťahoch, intrigy, ale aj odhodlanie zmeniť svoj život od základov. V neposlednom rade je to kniha plná lásky. Nielen tej medzi partnermi, ale hlavne medzi matkou a dcérou. Aj tou nevlastnou. Dojímavý záver vynahradí aj menšie chyby, ktoré mi v knihe prekážali. Dych berúca obálka sa bude v knižnici krásne vynímať.

Knihu nájdete aj na stránke vydavateľstva Tatran:
https://www.slovtatran.sk/dievca-na-utese

Titul: Dievča na útese

Originálny názov: The Girl on the Cliff

Autor: Lucinda Riley

Preklad: Zuzana Gáliková

Počet strán: 368

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

0 comments on “Dievča na útese (Lucinda Rileyová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: