Romány

Stratený receptár a láska, ktorá neumrela (Jacky Durand)

V poslednom čase som si všimla, že ma bavia knihy, kde sa v nejakom zmysle vyskytuje jedlo. Či už to bola skvelá kniha Varila som pre Picassa alebo Kaviareň v Kodani. Keď vyšla v Lindeni kniha Stratený receptár a láska, ktorá neumrela, vedela som, že ju chcem čítať. Myslela som si, že pôjde o sladkú romantiku. Jacky Durand ma však prekvapil.

Henri je majiteľom reštaurácie s názvom Osvieženie. Kuchyňa je jeho životom. Do varenia dáva všetko. Obetoval mu svoj život. Jeho syn Julien by chcel ísť v otcových šľapajach. On je však zásadne proti. Vie, koľko driny treba vynaložiť pri vedení reštaurácie a svojmu synovi chce dopriať jednoduchší život. Zrazu sa otec ocitá v kóme a Julian hľadá jeho stratený zápisník s receptami. Podarí sa mu ho nájsť? Alebo reštaurácia Osvieženie spolu s Henriho odchodom upadne do zabudnutia?

Táto kniha bola pre mňa veľkým prekvapením po všetkých stránkach. Pozitívnym prekvapením. Čakala som sladkú romancu z reštaurácie. To je tým, že po prečítaní anotácie hneď zabudnem, o čom kniha bude. Zistím to až pri čítaní príbehu. Tentokrát mi to vôbec neprekážalo.

Už od prvej strany ma zaujal spôsob, akým autor príbeh podal. Syn Julien sa prihovára svojmu otcovi. Celý príbeh rozpráva pre neho. Oslovuje ho, vyčíta mu rôzne rozhodnutia alebo mu touto formou ďakuje. Verila som mu každé jedno slovo. Julien tak rozpráva nielen svoj príbeh, ale aj príbeh svojho otca. Ten sa obetoval vareniu a synovi. Počas života prešiel mnohými ťažkými skúškami. Najmä tými vzťahovými.

Vzťah otca a syna je v tomto príbehu krehký aj silný zároveň. Vidíme nesmierny obdiv Juliena voči svojmu otcovi a tak isto aj otcovu hrdosť, keď sa synovi dostalo lepšieho vzdelania ako jemu. Obaja sú však tvrdohlaví a preto sú škriepky na dennom poriadku.

Táto kniha nemá veľa strán, ale aj tak vám ju odporúčam čítať pomaly. Možno tak pomaly, ako dusenie burgundského hovädzieho. Vychutnať si každú jednu stranu plnú emócií, odkazov a v neposlednom rade pošteklenia chuťových pohárikov. Neraz ma Julienove riadky dojali, ale aj rozosmiali. Neraz som mala chuť si okamžite zjesť dobrotu, o ktorej sa v knihe písalo. Túto knihu odporúčam každému, kto má chuť na krásne rozprávanie o otcovi a o varení. S láskou a rešpektom, a to v oboch prípadoch.

Knihu zakúpite aj na stránke vydavateľstva:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/22840987/strateny-receptar-a-laska-ktora-neumrela/

Titul: Stratený receptár a láska, ktorá neumrela

Originálny názov: Le cahier de recettes

Autor: Jacky Durand

Preklad: Mária Gálová

Počet strán: 208

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Lindeni

Foto: Drominička

0 comments on “Stratený receptár a láska, ktorá neumrela (Jacky Durand)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: