Romány

Varila som pre Picassa (Camille Aubray)

Keď som sa rozhodovala, či siahnuť po tejto knihe, zavážila nielen pútavá anotácia, ale aj prekrásna obálka. Varila som pre Picassa od autorky Camille Aubray sľubuje lásku, umenie a jedlo v Provensálsku. Kto by takejto pozvánke odolal?

DSC_0265

Sedemnásťročná Ondine pracuje v rodinnej reštaurácií v malom prímorskom mestečku Juan-les-Pins. Z každodennej rutiny ju vytrhne nečakaná požiadavka jedného z hostí. Jedlo mu má nosiť do prenajatej vily a hosť má zostať v utajení. Z tajomného hosťa sa vykľuje slávny umelec Pablo Picasso. Ten sa v malebnom mestečku snaží prekonať umeleckú aj osobnú krízu. Ondine sa s Picassom zblíži a z nesmelej dievčiny sa stáva žena, ktorá si ide za svojim snom. Toto sa odohráva v roku 1936. V súčasnosti sa mladá Celiné dostáva na kurz varenia na juh Francúzska. Ako bude jej príbeh súvisieť  Ondine a Picassom?

“Narodila si sa po vojne, Ondine,” povedal jej otec, “a neuvedomuješ si, aké strašné veci sa môžu prihodiť ľuďom, ktorí nie sú pripravení na najhoršie. Nie vždy môžeme dostať, po čom túžime, ale môžeme sa naučiť obetovať svoje sny, aby sa z nášho života nestala nočná mora.” (str.139)

Jednu – dve kapitoly mi trvalo, kým som sa do knihy začítala. Potom som už len dychtivo túžila vedieť, ako sa bude príbeh vyvíjať. Už párkrát som čítala príbehy, ktoré boli spojené so slávnymi menami a boli fikciou. Tak ako aj tento. Ja som si však predstavovala, že ide o skutočný príbeh. Videla som krásne Provensálsko, útulnú rodinnú reštauráciu a príjemné stretnutia s charizmatickým umelcom. Začala som si jeho obrazy vyhľadávať na internete. S nádejou, že nájdem práve ten, ktorý sa v knihe spomína.

DSC_0271

Veľmi ma potešilo striedanie minulosti a súčasnosti. Oba príbehy boli pútavé. Túžila som spoznať osud Ondine, ale bola som zvedavá aj na to, čo zistí Celiné. V knihe bolo dosť opisov. Za iných okolností by ma nudili. V tejto knihe som si ich doslova vychutnávala. Musím preto veľmi vyzdvihnúť vydarený preklad.

Nesmiem zabudnúť spomenúť, že knihu neodporúčam čítať s prázdnym bruchom. Značná časť príbehu je spätá s kuchyňou a opis jedál vám naštartuje chuťové poháriky. Najhoršie je, že nič z toho nemôžete okamžite ochutnať. Vtedy opäť prichádza na rad internet a možnosť vyhľadať si recept a skúsiť niečo uvariť.

DSC_0272

Pre mňa bola kniha Varila som pre Picassa veľmi príjemným prekvapením. Čakala som oddychový román a dostala som ho. Veľmi ma bavil pútavý príbeh, kde dominuje umenie. Nielen to na maliarskom plátne, ale aj v kuchyni. Ani v tejto knihe nechýbali intrigy či závisť. Nakoniec ich však dostatočne prevážila láska. Ja túto knihu rozhodne odporúčam.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ.

Kúpiť ju môžete v pevnej väzbe alebo ako e-knihu.

Titul: Varila som pre Picassa

Originálny názov: Cooking for Picasso

Autor: Camille Aubray

Preklad: Veronika Matúšová

Počet strán: 420

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

1 comment on “Varila som pre Picassa (Camille Aubray)

  1. Spätné upozornenie: Stratený receptár a láska, ktorá neumrela (Jacky Durand) – Drominička Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: