Romány

Ukradnuté detstvo (Joan M. Wolf)

Po oddychovej romantike prišiel rad na niečo vážnejšie. Mnohí už viete, že obdobie druhej svetovej vojny ma fascinuje. Rozhodla som sa preto prečítať knihu Ukradnuté detstvo od Joan M. Wolf. Ide o fiktívny príbeh, ktorý je inšpirovaný skutočnými udalosťami.

DSC_0278

Milada má jedenásť rokov a žije šťastný život so svojou milovanou rodinou v Lidiciach. Hoci vonku zúri vojna, ona sa nijako neznepokojuje. Nie je židovka a stále dúfa, že vojna čoskoro skončí. Lenže jednej noci vtrhnú do ich príbytku vojaci a všetci musia okamžite odísť. Najskôr ju odtrhnú od milovaného otca a brata. Spolu s matkou, babičkou a mladšou sestrou sa ocitnú v telocvični, kde je okrem nich množstvo iných žien s deťmi. Po veľmi zvláštnej prehliadke Miladu odvedú preč. Jej žiarivé svetlé vlasy a krásne modré oči ju dostanú do detského domova a stáva sa súčasťou programu Lebensborn. Nemecká ríša sa z nej snaží vychovať dokonalú árijku. Podarí sa im to? Alebo Milada nikdy nezabudne na svoj pôvod?

DSC_0276

Táto kniha je obsahovo iná, ako som čítala doteraz. Ani neviem, či som sa už predtým stretla v podobných románoch s témou Lebensbornu. Ak aj áno, tak iba okrajovo. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa mi kniha mimoriadne páčila. To ako sa z obyčajného českého dievčaťa snažia vyprodukovať dokonale poslušnú Nemku je znepokojujúce a zároveň ohromujúce. Neraz mi bolo do plaču z toho, ako sa deti nemohli brániť. Alebo ako jednoducho sa ich vedeli zbaviť, ak nespĺňali kritéria výzoru či poslušnosti.

V škole sme raz čítali básničku o „hlasnom tichu“ a s Terkou sme sa smiali, akú hlúposť autor vlastne napísal. Ako môže byť ticho hlasné: Keď však nacisti odišli z nášho domu, nastalo hlasné ticho – ako keby naozaj existovalo, ako keby tá báseň opisovala realitu. V obývačke sa ešte chvíľu vznášala hrôzostrašná atmosféra. (str.21)

Tým, že je kniha útla a je písaná jednoduchým štýlom, je vhodná aj pre mladšieho čitateľa. Páčila sa však aj mne, čitateľke 30+. Dovolím si však tvrdiť, že dievčatá vo veku od 15 – 16 rokov sa budú vedieť lepšie stotožniť s hlavnou hrdinkou Miladou. Cez jej postavu sa ocitnú v jej životnom príbehu a možno aj vďaka tomu budú vedieť lepšie pochopiť, čo sa počas druhej svetovej vojny odohralo. Krutosti vojny sú v tejto knihe opisované miernejšie, takže príbeh je vhodný aj pre citlivejšieho čitateľa.

DSC_0273

Pokiaľ hľadáte trochu inú knihu o druhej svetovej vojne, tak Ukradnuté detstvo je skvelá voľba. Mnoho si z nej odnesú mladšie čitateľky, ale za srdce chytí aj staršie ročníky. Útla kniha v sebe ukrýva veľmi silný príbeh. Hoci je iba inšpirovaný skutočnými udalosťami, je vykreslený verne a podobá sa aj na reálny príbeh, ktorý neskôr spomína autorka v poznámke.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Motýľ.

Kúpiť ju môžete v pevnej väzbe a aj ako e-knihu.

Titul: Ukradnuté detstvo

Originálny názov: Someone named Eva

Autor: Joan M. Wolf

Preklad: Veronika Lašová

Počet strán: 192

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Motýľ

Foto: Drominička

0 comments on “Ukradnuté detstvo (Joan M. Wolf)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: