Detská literatúra

Plecháč Bob (Hedviga Gutierrez)

Môj trojročný Matej veľmi obľubuje takzvané „picture books“. Čiže knihy, kde je veľa obrázkov a menej textu. Doma máme všetky od Katky Mačurovej. Keď som sa dozvedela, že v Albatrose vychádza podobná kniha od slovenskej autorky aj ilustrátorky Hedvigy Gutierrez, skrátka sme ju museli mať. Okrem toho ma Plecháč Bob zlákal aj podarenou obálkou.

Bob je plecháč. Myslí si, že je ten najkrajší plecháč v celej továrni a preto si zaslúži, aby do neho dali niečo výnimočné. Napríklad drahý krém na tvár alebo ovocné cukríky. Keď príde deň plnenia, Bob je vyumývaný a plný očakávania, akou dobrotou ho naplnia. Lenže jeho nadutosť hneď spľaskne. V továrni ho naplnia žrádlom pre psov. Ani to by možno ešte nebolo to najhoršie. Jeho však otvoria až po záruke a vtedy ani len ten pes nechce jeho obsah. Bez milosti sa ocitá vonku. Keď si myslí, že už nič horšie sa mu nemôže stať, začnú sa mu tvoriť škvrny. Hrdzavé škvrny. Podarí sa ešte nájsť využitie pre plecháčika? Alebo osud potrestal jeho nafúkanosť?

Na túto knihu som sa naozaj veľmi tešila. Už odkedy som ju uvidela v predpredaji. Mám veľmi rada detské knihy od slovenských autorov a autoriek. Aj vďaka tomu vidím, že tu máme množstvo šikovných a talentovaných ľudí. Či už na písanie pútavého a poučného textu alebo na veselé ilustrácie, ktoré budú deti milovať.

Plecháč Bob je diplomová práca autorky. Sama sa postarala o ilustrácie, aj o text. Oboje spolu dokonale ladí. Ilustrácie sú veľké a môjho syna hneď zaujali. Miestami sú veselé, inde trošku ponuré. Presne ako Bobova nálada. Myslím si, že staršie deti by si ho vedeli podľa knihy aj samé nakresliť a vytvoriť si tak svojho vlastného plecháčika.

Pre mňa ako matku je však dôležitý aj text. Aj v tomto smere u mňa kniha zabodovala. Okrem toho, že je príbeh napísaný vtipne a hovorovo, aby mu deti porozumeli, možno v ňom nájsť aj poučenie. Netreba byť namyslený, aby ste neskončili ako Bob. Tomu spadol hrebienok veľmi rýchlo. Tým, že v knihe nie je až tak veľa textu, prečítate ju s deťmi na jedno posedenie. Keď sme Plecháča čítali Matejkovi prvýkrát, po dočítaní zazneli slová: „To bolo zaujímavé“. Ako recenzia by to mohlo stačiť, nie?

Detská obrázková kniha Plecháč Bob určite stojí za povšimnutie. Vhodná je pre deti od 3 rokov. Okrem vydarených ilustrácií tu nájde aj príbeh s pekným ponaučením. Mne sa páči, že je písaná vtipne. Deti určite zaujme. Tým, že textu v knihe nie je veľa, deti bez problémov udržia pri čítaní pozornosť. U nás prešla kniha aj náročným testom môjho syna, ktorý nemá problém povedať, že sa mu kniha nepáčila. Táto však dostala stále miesto na jeho knižnej poličke.

Knihu nájdete aj na stránke vydavateľstva:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/22823237/plechac-bob/

Titul: Plecháč Bob

Autor: Hedviga Gutierrez

Ilustrácie: Hedviga Gutierrez

Počet strán: 40

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Albatros

Foto: Drominička

0 comments on “Plecháč Bob (Hedviga Gutierrez)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: