Romány

Posledný let (Charlotte McConaghy)

Kniha Posledný let je opäť jedna z tých, ktoré by som si  sama zrejme nevybrala. V kníhkupectve by som asi iba prešla popri nej, možno by som len pohladila jej obal. Dostala sa mi však do rúk a ja som sa rozhodla, že mladej austrálskej autorke Charlotte McConaghy dám šancu.

Franny Stoneová sa nachádza v Grónsku, kde nájde zrejme posledný žijúci kŕdeľ rybárov dlhochvostých. Troch z nich sa jej podarí označiť geolokátorom. Je odhodlaná sledovať ich migráciu až do Antarktídy. Musí presvedčiť kapitána lode Saghani Emmisa, aby ju vzal na palubu. Franny prisľúbi posádke, že rybáre dlhochvosté ich dovedú k rybám, ktorých v mori stále ubúda. Podarí sa Franny dostať do vytúženého cieľa? Čo všetko si kvôli nej posádka Sangani vytrpí?

Keď som sa púšťala do tejto knihy, nevedela som, čo čakať. Nevedela som, či sa budem musieť sústrediť viac alebo bude dej plynúť ľahko. Začítavala som sa o čosi ťažšie. Každou otočenou stranou som sa do príbehu dostávala viac a viac. Za polovicou som už knihu takmer nevedela odložiť.

Dej sa odohráva v budúcnosti. V tom čase väčšina divo žijúcich zvierat už neexistuje a tie, ktoré zostali, sú na pokraji vyhynutia. Otázkou je, ako veľmi ďaleká je táto budúcnosť? Ja si myslím, že je až hrozivo blízka. Hoci je to iba fikcia, neraz som si pri čítaní uvedomovala naliehavosť príbehu. Téma ekológie a záchrany prírody je mimoriadne dôležitá. Táto kniha iba poukazuje na to, kam smerujeme, ak sa my ľudia nezmeníme. Neraz som mala slzy v očiach zo spúšte, ktorú po sebe zanechávame.

Zachrániť konkrétne druhy na základe toho, aký z nich má ľudstvo účinok, je možno praktické, ale nedostal nás práve tento postoj tam, kde sme teraz? Nedostalo nás tam naše nekonečné, zničujúce sebectvo? A čo zvieratá, ktoré existujú bez zvláštneho dôvodu, žijú jednoducho len preto, lebo sa za milióny rokov vyvinuli do svojej zázračnej podoby?

str.252

Hlavná postava Franny mi nebola veľmi sympatická. Aspoň nie v začiatku príbehu. Jej nespútanosť a egoizmus ma doslova zraňoval. Postupne však ukazuje svoju minulosť. Temnotu, ktorú v sebe ukrýva. Psychické problémy, ktoré ju sužujú a nočné mory, ktorými trpí. Napokon ma donútili prehodnotiť svoj postoj k nej. Na konci príbehu som videla iba odhodlanú ženu, ktorá sa snaží dosiahnuť svoj cieľ a j ochotná bojovať za prírodu do posledného dychu.

Kniha Posledný let bola pre mňa nečakane emotívnym príbehom. Hoci mi chvíľu trvalo začítať sa a naladiť sa na jej atmosféru, ani sekundu neľutujem, že som ju prečítala. Naliehavá téma ekológie nastavuje zrkadlo našej spoločnosti. Ak nezačneme prírodu chrániť teraz, o pár rokov to môže vyzerať presne ako v knihe. Nebudeme počuť štebotanie vtákov, v moriach nebudú ryby. Za srdce ma chytil aj neľahký osud hlavnej postavy a aj celej posádky na lodi Saghani. Kniha je vhodná pre ľudí, ktorí chcú čítať neľahký príbeh spojený s prírodou. Je nutné si na ňu vyhradiť vhodný a dostatočný čas.

Knihu si môžete kúpiť v pevnej väzbe aj ako e-knihu.

Titul: Posledný let

Originálny názov: Migration

Autor: Charlotte McConaghy

Preklad: Lenka Cinková

Počet strán: 312

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

0 comments on “Posledný let (Charlotte McConaghy)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: