Detská literatúra

Pozor, bodkovaný pes (Veronika Šikulová)

Autorka Veronika Šikulová je na Slovensku známy pojem. Ja som sa s jej tvorbou zatiaľ nestretla a myslím, že prišiel ten pravý čas aspoň na detskú knihu. Tá nesie názov Pozor, bodkovaný pes.

Dunčo je bodkovaný dalmatínec, ktorý žije v rodine s tatinom, maminou, Baškou a Vecanom. Šteniatko, ktoré potrebuje lásku a veľa pozornosti. Tie od svojej rodiny aj dostáva. S jeho výchovou je to však akési náročné. Potrhané paplóny, rozžuté topánky a jedlo zjedené zo stola skôr, ako sa stihne ponúknuť návšteve. Dunčo je jedna bodkovaná katastrofa. Podarí sa rodine vychovať z Dunča poslušného psa?

 Keďže máme doma psíka, veľmi som sa potešila, že vyšla kniha, ktorej hlavný hrdina je práve pes. Autorka píše veľmi sviežo, pútavo. Páčil sa mi hovorový štýl, vďaka ktorému sa detskí čitatelia ocitnú v bežnej rodine. S postavami sa lepšie stotožnia. Slová ako drichmať, učučkať či caporiť sa. Niektoré možno deti ani nebudú poznať, ale som si istá, že sa im zapáčia.

Každá kapitola ukrýva iný bláznivý príbeh s Dunčom. Sú krátke a tak sa deťom budú čítať veľmi ľahko. Sú ideálne na precvičovanie čítania. Ja som knihu kvôli recenzii čítala na jedenkrát. Pri deťoch odporúčam maximálne 2 až 3 príbehy na jedno čítanie. Mne sa totiž už stalo, že som sa prestala sústrediť a kapitola mi niekedy pripadala chaotická. Keď však deti budú čítať menej naraz, tak sa pocitu chaosu určite vyhnú.

Okrem dominantnej témy výchovy psa autorka pracuje aj s inými, citlivejšími témami. Susedmi hlavných postáv sú Rómovia, malá Natálka je vystavená šikane kvôli svojmu pôvodu. Citlivo pristúpila aj k téme straty babičky.

Príbehy, ktoré autorka o Dunčovi napísala, sú verné. Je v nich množstvo vtipných a neuveriteľných situácií, ktoré rodina prežíva. Ak máte doma svojho vlastného psíka, detí si určite neraz povedia, že s Dunčom to je presne tak, ako s ich vlastným psím lapajom. Možno príbehy deti motivujú, a aj samé začnú písať svoje príbehy s vlastným domácim miláčikom.

Ani v tejto knihe nechýbajú ilustrácie. Je ich pomerne dosť. Sú veľmi zaujímavé a v mnohých z nich je vyjadraná vybraná emócia z príbehu. Knihu ilustrovala Oksana Paliy a obrázky s textom dokonale ladia.

Kniha Pozor, bodkovaný pes je určená pre staršie deti. Vekovo od 8 až 9 rokov. Je ideálna pre deti, ktoré majú psíka a aj pre tie, ktoré by jedného dňa chceli vlastného. Autorka im cez zábavné príbehy ukáže, že starostlivosť o štvornohého tvora nie je úplná malina. Vďaka krátkym kapitolám si deti môžu precvičovať čítanie a navyše prežiť s Dunčom skvelé dobrodružstvo.

Ukážku z knihy nájdete na stránke vydavateľstva Slovart

Titul: Pozor, bodkovaný pes

Autor: Veronika Šikulová

Ilustrácie: Oksana Paliy

Počet strán: 92

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Slovart

Foto: Drominička

1 comment on “Pozor, bodkovaný pes (Veronika Šikulová)

  1. Zuzana Dodoková

    tak odporúčam aj ďalšie knihy, naša obľúbená je To mlieko je horúce

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: