Romány

Tuláci v Paríži (Jane Smiley)

Kniha Tuláci v Paríži ma hneď v prvom momente zaujala svojou obálkou. Stále som si však nebola istá, či po nej siahnuť. Nakoniec som to predsa len urobila. Autorka Jane Smiley je držiteľkou Pulitzerovej ceny za literatúru v roku 1992 a dúfala som, že aj to by mohlo byť zárukou kvality.

Víťazka dostihových pretekov temperamentná kobylka Paras sa v nestráženej chvíli rozhodne opustiť svoj box a vyjsť na slobodu. Vonku objavuje nový svet. Nové zvuky, pachy a chute. Do cesty sa jej pripletie stavač Frida. Ona uličky Paríža pozná veľmi dobe, pretože na ulici žije už veľmi dlho. Spolu si nájdu úkryt na Marsovom poli. Svoje hniezdo si tú ide postaviť aj párik kačíc a do partie sa pridá aj krkavec Raul. Všetci sa navzájom rešpektujú. Jedného dňa však Paras stretne chlapca Étienna. Ten žije so svojou takmer storočnou prababkou. Dokáže si získať Étienne náklonnosť Paras? Zachráni chlapec zvieratá alebo nakoniec zvieratá zachránia jeho?

Úprimne môžem priznať, že nemám rada knihy a filmy, kde zvieratá rozprávajú (mimo rozprávok, samozrejme). O to viac ma prekvapilo, že v tejto knihe mi to vôbec neprekážalo a dokonca som bola vďačná, že som sa tak trochu dostala do mysle zvieracích hlavných hrdinov. Bolo zaujímavé sledovať komunikáciu elegantnej kobylky s utáraným krkavcom.

Priamej reči v knihe nie je veľa. Autorka sa sústredí skôr na opisy a na pocity protagonistov. Vďaka tomu čitateľ spoznáva parížske ulice z úplne inej perspektívy. Veľakrát som sa pozastavila nad nevšímavosťou ľudí. Ako je možné, že si v Paríži (takmer) nikto nevšimol, že je tam krásny kôň. Veľmi sa mi páčila spolupráca rôznych druhov zvierat. Vytvorilo sa medzi nimi prekrásne puto, ktoré vyčarí úsmev každému čitateľovi.

Od tejto knihy však nečakajte žiaden strhujúci príbeh. Je to skôr rozprávka pre nás dospelých. Autorka prostredníctvom zvierat predostiera čitateľovi rôzne charaktery, ktoré sa veľmi ľahko dajú aplikovať na ľudí. So zvedavej, bystrej a trochu neskúsenej kobylky sa stáva odhodlaná kobyla, ktorá sa nakoniec rozhodne pre to najlepšie nielen pre ňu, ale aj pre svojich priateľov.

Počas čítania som mala pocit, že všetky postavy v príbehu sú pozitívne. Každú som si obľúbila. Každej som priala ten najlepší osud. Práve preto je kniha vhodná na chvíle, keď nechcete čítať nič depresívne. Keď hľadáte takzvanú „feel-good“ knihu. Inými slovami, knihu, z ktorej budete mať po dočítaní príjemný pocit.

Tuláci v Paríži je veľmi krásna kniha o sile priateľstva, súdržnosti a ochote nezištne pomôcť. Kniha vyčarí úsmev a dojme. To, že je písaná z pohľadu zvierat, jej dáva punc výnimočnosti a inakosti. Nie je to kniha na jedno posedenie. Je to príbeh, ktorý vám v hlave rozvíri myšlienky a zaslúži si viac vášho času. Zanechá vo vás pekné dojmy a niekedy práve takú knihu treba vziať do rúk.  

Knihu si môžete kúpiť v pevnej väzbe, ale aj ako e-knihu.

Titul: Tuláci v Paríži

Originálny názov: Perestroika in Paris

Autor: Jane Smiley

Preklad: Lenka Cinková

Počet strán: 264

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

0 comments on “Tuláci v Paríži (Jane Smiley)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: