Romány Srdcovky roka 2022

Zadrž dych (Michala Ries)

Slovenská autorka Michala Ries sa dostala do povedomia čitateľov skvelým debutom Na úteku a jeho pokračovaním Na love. December minulého roka priniesol na trh jej novinku s názvom Zadrž dych. Potvrdila autorka svoj talent aj v tejto knihe?

Marína ma za sebou veľmi ťažkú minulosť. Podarilo sa jej z nej vymaniť. Popracovala na sebe, zmenila bydlisko, našla si prácu a priateľov. Jej život je presne taký, aký si priala. Jednoduchý. Všetko však naruší Marcel. Muž, ktorého pozná zo svojej neslávnej minulosti a ktorý jej vracia spomienky. A opovrhuje ňou skôr, ako by ju spoznal. Lenže Marína už je iná. Silnejšia a odolnejšia. Podarí sa jej zmeniť jeho mienku? Čo ak Marcel vyzradí jej tajomstvo a začnú ňou opovrhovať aj jej priatelia?

Nielen každá láska má svoj príbeh, aj každá nenávisť ho má.

str. 28

Na Miškinu knihu som sa nesmierne tešila. Jej predošlé knihy sa čítali takmer samé a môžem potvrdiť, že Zadrž dych ani zďaleka nezaostával. Už z prológu budete mať na tele zimomriavky. Hneď na jeden nádych som prečítala sto strán. Ani neviem ako, bola som na konci. To, čo som zažívala počas čítania, sa mi však už dávno nestalo.

Už na začiatku som mala oči zaliate slzami a zvieralo mi hruď. Chcelo sa mi nahlas plakať a kričať. Z toho, čo prežívala v minulosti hlavná hrdinka. Jej príbeh je silný a plný emócií. Možno ňou budete tiež najskôr opovrhovať, ale som si istá, že keď spoznáte celú jej minulosť, bude vám pukať srdce. Jej vzťah s Marcelom sa pohybuje na veľmi tenkej hranici. Iskrenie, vášeň, láska, nenávisť. Všetko dokopy dokonale ladí. Všetkého je tak akurát. Počas celého príbehu som nemala ani sekundu pocit, že sa nudím. Autorka sa dokonale vyhrala s charaktermi postáv. Marína je jedna z najsilnejších ženských hrdiniek, aké v knihách môžete nájsť. Navyše dostala prekrásne meno.

V knihe nechýba množstvo dialógov. Príbeh je silný, smutný aj strhujúci. To, čo tieto silné momenty odľahčí, je autorkin špecifický humor. V knihe je aj niekoľko scén, pri ktorých vám slzy zalejú oči. Nemyslím však smútkom, ale smiechom. Ja som sa doslova zadúšala, keďže som nechcela pobudiť všetkých v dome. V tomto je skrytá genialita knihy. Aj napriek príbehu, ktorý vám zaručene zlomí srdce a dostane sa vám pod kožu, autorka vie vaše čítanie odľahčiť.

V každej kapitole Marína odhalí kúsok zo svojej minulosti. Čitateľ postupne prichádza na to, čo sa stalo. Čo stojí za jej traumou, za jej správaním a jej zmenou. Ja som už postupne tušila to najhoršie, ale stále som dúfala, že sa mýlim. A hoci to bolo bolestné, Marína sa pre mňa stala ženou, ktorú by sme nemali zatracovať, ale obdivovať. Ktovie, koľko žien s podobným osudom je medzi nami.

Kniha Zadrž dych je jednou z najsilnejších kníh, aké som čítala. A nemyslím len slovenskú literatúru. Autorka spracovala veľmi ťažkú intímnu tému tak, že vám budú po tele behať zimomriavky. Kniha je spoveďou ženy, ktorá sa odhodlala bojovať za svoj lepší život, za svoju povesť. Snaží sa zabrániť predsudkom a dať ľuďom druhú šancu. Dajú tú šancu aj oni jej? Miška, bravo. Ak som si myslela, že prvá séria bola skvelá, tak toto je jednoducho brilantné.

Knihu si kúpite v pevnej väzbe alebo formou e-knihy.

Titul: Zadrž dych

Autor: Michala Ries

Počet strán: 368

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

1 comment on “Zadrž dych (Michala Ries)

  1. Spätné upozornenie: Celý život (Michala Ries) – Drominička Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: