Detská literatúra

Zornička, Filipko (Zuzana Štelbaská)

Vďaka dotlači som objavila v edičnom pláne Albatrosu krásne knihy, ktoré napísala Zuzana Štelbaská. Jedna sa volá Zornička a druhá Filipko. A keďže príbehy z lesa a záhrady sú u nás obľúbené, skúsili sme aj túto minisériu.

Zornička je dievčatko, ktoré miluje záhradu. Dokáže sa v nej prehrať aj celý deň. Zatiaľ čo ona spoznáva tvory v záhrade, mamička sa stará o jej maličkého brata Filipka. Zorničke pri prieskume pomáha aj jej šteniatko Titi a mačiatko Líza. Spolu zažívajú každý deň obrovské dobrodružstvo. Čo všetko sa dá zažiť v jednej záhrade? Boli by ste prekvapení.

Ale ani Filipko nemá nudný život. Keďže už je starší, trávi veľa času s oteckom v lesíku pri jazierku. Otecko tam chodí kŕmiť a loviť ryby, nuž a Filipko objavuje okolitý les. Našiel si tu kamarátov – lesných škriatkov, spoznáva vretenicu, diviačikov, ale aj pstruha či krasokorčuliarku. Neviete, ktorý tvor sa tak volá? V kniha sa to spolu s deťmi dozviete.

Knihy som začala čítať so svojim synom. Hneď po prvej kapitole bol nadšený. Vôbec sa mu nečudujem. Zornička aj Filipko sú veľmi veselé deti, ktoré veľmi radi skúmajú svoje obľúbené prostredie. Zornička svoju záhradu a Filipko les a jazierko. Kapitoly sú krátke a malého čitateľa nestihnú začať nudiť. Sú písané hravo, s množstvom slovných hračiek, ktoré sa deťom určite zapáčia.

Obe deti majú obrovskú fantáziu. Tá určite nebude chýbať ani malým čitateľom. Vďaka hlavným hrdinom sa tak budú môcť porozprávať s krtkom, kabátik im zašije ježko, budú visieť dolu hlavou s netopierom, zaplávajú si so pstruhom a ocitnú sa v dúhe. Jednoducho zažijú poriadnu dávku dobrodružstva. Navyše vo Filipkovej knihe si čas spolu užijú súrodenci aj na spoločnej stanovačke.

Veľmi sa mi páčilo, že príbehy ukrývali krásne ponaučenia. Deti sa naučia, ako sa správať k prírode. Spoznajú, ako sa starať o záhradu a čo všetko nám dáva. Filipko im tiež ukáže, ako s rešpektom tráviť čas v lese. Neohrozovať nielen rastliny, ale ani drobné či väčšie zvieratká. Dobré je aj, že príbehy nie sú vôbec strašidelné a deti sa pri čítaní nebudú báť. O ilustrácie sa v oboch knihách postarala Eva Chupíková. Sú rozkošné. Dokonale dopĺňajú text, pomáhajú detskej predstavivosti. Sú farebné, veselé, ako celá kniha.

ZorničkaFilipko sú krásne knihy plné láskavých príbehov pre deti. Obe si užijú aj chlapci aj dievčatá. Chlapci zrejme budú viac inklinovať k prebádaniu lesa s Filipkom a dievčatká si asi viac užijú čas v záhrade so Zorničkou. Knihy sú vhodné pre deti od 4 až 5 rokov. Sú poučné a plné pekných ilustrácií. U nás testované a odobrené Matejom.

https://www.albatrosmedia.sk/autori/11154096/zuzana-stelbaska/

Titul: Zornička/Filipko

Autor: Zuzana Štelbaská

Ilustrácie: Eva Chupíková

Počet strán: 76/80

Rok vydania: 2021/2016

Vydavateľstvo: Albatros

Foto: Drominička

0 comments on “Zornička, Filipko (Zuzana Štelbaská)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: