Romány

Na úteku (Michala Ries)

Debutový román slovenskej autorky Michaly Ries som dostala ako prekvapenie. Priznám sa, v kníhkupectve by som zrejme túto knihu obišla. Na úteku som považovala za Young adult a to nie je žáner, do ktorého sa púšťam často. Do čítania som sa nakoniec pustila a doteraz ľutujem, že som ju toľko odkladala.

Júlia zbožňuje svojho otca. Jeho láska k motorkám sa nalepila aj na ňu. Často ju berie na motorkárske akcie a medzi drsnými chlapmi sa cíti ako doma. Tragická nehoda jej však otca vezme. Pre Júliu je táto bolesť neznesiteľná. Rozhodne sa preto utiecť preč a skúsiť žiť svoj život inak. Do života sa jej zamieša nová kamarátka Betka, ktorú má Júlia úprimne rada. Problémom je jej snúbenec Adam. Júlia nevie, čo je na ňom také podmanivé a snaží sa všemožne odolať. Adam však Júliu pozná už dlhšie. Podarí sa Júlii zachovať správne a nestratiť skvelú kamarátku alebo to bude všetko oveľa zložitejšie?

Túto knihu som už dlhšie na poličke obchádzala. Nevedela som, či mi motorkárska téma sadne. Potom som si prečítala zopár nadšených recenzií a knihu som zaradila do poradia na čítanie. Navyše som si povedala, že poslednú prečítanú knihu v roku 2020 chcem od slovenského autora.

Do príbehu som sa prekvapivo začítala veľmi rýchlo. Hoci mi motorkárska téma nie je veľmi blízka, v knihe ma bavila. Počas čítania som sa dozvedela množstvo zaujímavých informácií. O fungovaní klubov či akciách, ktoré ku motorkárom patria. Preto aj ako laik som si tento dvojkolesový svet užila.

Už ani podľa obálky som od knihy nečakala nič presladené. V tomto ma autorka rozhodne nesklamala a priniesla príbeh, ktorý toho v sebe ukrýva naozaj dosť. Júlia po otcovej smrti radikálne zmení svoj výzor – tetovanie, piercingy či modrá farba vlasov. Za normálnych okolností by som si (tak ako všetci okolo nej) pomyslela, že sa snaží iba provokovať a zaujať. Keď však sledujeme, ako sa vyvíja jej postava, vieme, že je to iba forma volania o pomoc. Forma, akou sa snaží vyrovnať so stratou najbližšieho človeka. Hoci mi miestami jej správanie prišlo hlúpe, mala som chuť objať ju a povedať, že všetko bude dobré.

Čítanie knihy Na úteku bolo pre mňa nečakané dobrodružstvo. Autorka si neberie servítku pred ústa. Pripravte sa na drsnejší prejav, ktorý tu však má svoje miesto a k tejto knihe sa jednoducho hodí. Pripravte sa na napätie aj na vzrušujúce scény. Pri nejednej z nich som sa červenala. Záver príbehu ma veľmi prekvapil. Hoci ani s odstupom času neviem povedať, či v dobrom alebo zlom. Zostalo mi v hlave veľa otázok a veľmi by som chcela vedieť, ako pokračujú osudy postáv. Autorka týmto debutom určite rozvíri vody slovenskej literárnej scény.

Za knižné prekvapenie ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ. Opäť sa mi potvrdilo, že vedia, čo sa mi bude páčiť a že sú jednoducho skvelí.

Knihu si môžete kúpiť v pevnej väzbe alebo ako e-knihu.

Titul: Na úteku

Autor: Michala Ries

Počet strán: 296

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

4 comments on “Na úteku (Michala Ries)

  1. Hi thanks for sharinng this

    Páči sa mi

  2. Spätné upozornenie: Celý život (Michala Ries) – Drominička Číta

  3. Spätné upozornenie: Zadrž dych (Michala Ries) – Drominička Číta

  4. Spätné upozornenie: Na love (Michala Ries) – Drominička Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: