Romány

Celý život (Michala Ries)

Začiatkom roka som čítala knihu Zadrž dych. Hneď sa zaradila medzi moje naj v tomto roku. Autorka Michala Ries nezaháľala a vyšiel jej ďalší titul. Tentokrát s názvom Celý život.

Eva iba nedávno prišla o syna. Má však pocit, že prišla nielen o milované dieťa, ale aj o svojho manžela. Hoci žijú spolu, iba sa míňajú. Prečo ju jej manžel odmieta? Viní ju za smrť syna? Podarí sa jej manželstvo zachrániť? Na druhej strane je tu Živa. Energická žena, ktorú v parku zaujme smutne vyzerajúci muž, ktorého považuje za bezdomovca. Malý krôčikmi si k sebe nájdu cestu. Ona zistí, čo je za smútkom muža a on pri nej stojí pri najťažšom rozhodnutí v živote. Podarí sa obom nájsť pokoj?

Neviem ako to autorka robí, ale jej knihy sa jednoducho nedajú odložiť. Od prvej kapitoly vás do deja vtiahne tak, že neexistuje iná možnosť, len otáčať strany. Autorka píše svižne, s množstvom dialógov a bez zbytočných opisov. Strieda po kapitolách príbehy oboch hlavných hrdiniek. Prežívate tak dva silné príbehy súčasne. Vždy, keď skončí kapitola, chcete vedieť viac. Ale viac sa dozviete až po dočítaní tej ďalšej. Preto aj viac ako štyristo strán prečítate doslova na posedenie.

Oceňujem autorkin výber tém. Hoci prvé dve knihy (Na úteku, Na love) boli ľahšie, ostatné dve vás zasiahnu. Smrť dieťaťa je v každom ohľade ťaživá téma. Príbeh Evy je pre každú matku a ženu nočná mora. Veľakrát som sa pri čítaní pozastavila nad tým, čo by som robila ja. Či už to bolo pri Eve a jej smútku a vzťahu s jej manželom. Tak aj pri Žive. Pri nej som jej osud prežívala snáď ešte viac. Ona sa ocitla pred rozhodnutím, ktoré nemôžete len tak prejsť. Bez toho aby ste o ňom premýšľali. Aby ste si to stiahli na seba. Ako by som sa rozhodla? Netuším. Obdivujem však Živu, čitateľkám dokáže veľa odovzdať.

Príbeh je silný. Nabitý emóciami, smútkom, odhodlaním aj výčitkami. Autorka všetko vie napísať s  ľahkosťou. Počas čítania zrejme vyjde nejednej čitateľke slza, či už smútku alebo dojatia. Nájde sa však aj niekoľko vtipných momentov, ktoré vám vyčaria úsmev na tvári a ťaživé témy odľahčia.

Kniha Celý život je emotívny príbeh o dvoch ženách, ktoré na prvý pohľad nemajú nič spoločné. Obe však prežívajú ťažké chvíle a obe potrebujú oporu, silu a nádej. Príbeh sa číta takmer sám, hoci nejde o ľahké témy. Dostane sa vám pod kožu a bude vás nútiť premýšľať. Možno budete súdiť hlavné postavy, možno im budete chcieť dopriať viac. Viac nádeje, lásky, života. V každom prípade sa pripravte na knihu, pri ktorej zrejme budete potrebovať utrieť slzy. Podľa mňa opäť skvelá kniha. Teším sa na ďalšie.

Knihu kúpite v pevnej väzbe alebo ako e-book.

Titul: Celý život

Autor: Michala Ries

Počet strán: 416

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

1 comment on “Celý život (Michala Ries)

  1. Spätné upozornenie: Hotel (Pamela Kelleyová) – Drominička Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: