Životný štýl

Mačací kožuch a ťava pri čínskom múre (Dominika Sakmárová)

Keď som si pred časom prečítala anotáciu na knihu Mačací kožuch a ťava pri čínskom múre, tak som vedela, že si ju chcem prečítať. Nepatrím k vášnivým cestovateľom. Na druhej strane ma ale zaujíma život v iných krajinách. Pohľad na bežný život vo východnej Ázii nám svojským spôsobom prináša Dominika Sakmárová.

V knihe nájdete viac ako sedemdesiat kapitol. Ide o denníkové záznamy autorky. Sú krátke a veľmi sviežo sa čítajú. Hovorový jazyk, ktorý autorka používa, vo vás navodí atmosféru, ako by ste sedeli s kamarátkou pri pohári vína a rozoberali jej zážitky z ďalekej krajiny.

Nejde však o žiadny bedeker. Dominika nepíše ani o pamiatkach, ani o turistických atrakciách. Prináša príbehy zo skutočného života. Nesmierne vtipným spôsobom nám prináša vlastný pohľad na šokujúce a neraz bizarné situácie, v ktorých sa ocitla ako študentka na Taiwane a neskôr aj v pevninskej Číne.

Veľmi som sa tešila na zápisky autorky o návšteve priateľov z Taiwanu na Slovensku. Presnejšie, na východnom Slovensku, čo je pri všetkej úcte tiež záruka zábavy pri čítaní. Pokojne by som zniesla aj viac príbehov zo Slovenska. Premýšľala som nad našou krajinou z iného uhla pohľadu. Veci, ktoré sa nám zdajú normálne, môžu byť pre cudzinca obrovským kultúrnym šokom.

Krátke kapitoly mi veľmi vyhovovali. Mohla som sa do nich pustiť aj vtedy, keď som nemala na čítanie príliš veľa času. Kniha neobsahuje súvislý príbeh, preto môžete začať čítaním ktorejkoľvek kapitoly. Pointu nestratíte. Väčšia časť záznamov pochádza z Taiwanu. Pri nich som sa bavila o niečo viac ako pri tých z Číny. Hoci to neznamená, že čínske príbehy neboli zaujímavé. Mňa asi najviac šokovalo i pobavilo, akým spôsobom dostala Dominika nadávkované lieky po návšteve pohotovosti.

Mačací kožuch a ťava pri čínskom múre je kniha s najbizarnejším názvom, akú som čítala. Bezpochyby k jej obsahu názov dokonale sedí. Odporúčam ju každému, kto sa zaujíma o iné kultúry a ich zvyky. Dozviete sa veľa pozoruhodných informácií. Na zaujímavostiach podaných z prvej ruky sa aj dobre zabavíte. Hovorový štýl, ktorý autorka zvolila, nemusí každému vyhovovať, ale knihe dodáva istú dávku autentickosti. Kdesi som čítala recenziu, podľa ktorej v knihe chýbajú fotky. Ja som sa však vynašla. Niektoré miesta z knihy som si vygooglila. Aj tým som sa zabavila a zároveň som dostala ku knihe ďalší zdroj zaujímavých informácií.

Odporúčam Dominiku sledovať aj na sociálnych sieťach. Ja som ju sledovala na Instagrame už pred čítaním. Je príspevky mi pomohli doplniť si predstavy, ktoré som mala po prečítaní jednotlivých kapitol. Mimochodom,  Dominika mi je veľmi sympatická (nielen kvôli menu). Teším sa, že vydá aj ďalšiu knihu, ktorá bude rovnako vtipná a plná ázijských „halušiek“.

Knihu kúpite na stránke vydavateľstva:

https://www.inspirapublishing.eu/p/221/macaci-kozuch-a-tava-pri-cinskom-mure-vesele-pripovidki-z-vichodu-lemze-z-dalekeho

Titul: Mačací kožuch a ťava pri čínskom múre

Autor: Dominika Sakmárová

Počet strán: 252

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Inspira Publishing

Foto: Drominička

2 comments on “Mačací kožuch a ťava pri čínskom múre (Dominika Sakmárová)

  1. Spätné upozornenie: Tisíce ryžových klasov (Richard Brodnianský) – Drominička Číta

  2. Spätné upozornenie: Kórejské halušky (Dominika Sakmárová) – Drominička Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: