Young adult

Algoritmus lásky (Lenka Kyselicová)

Pred nejakým časom som písala recenziu na knihu Lenky Kyselicovej Dievča z titulky. Skvelý román pre mladšie ročníky. Pred časom sa mi do rúk dostala jej ďalšia kniha, ktorá nesie názov Algoritmus lásky.

Anka nemala práve šťastný štart do života. Vďaka svojej matke sa ocitá v hroznom svete drog a násilia. Z tohto sveta sa jej podarí uniknúť až potom, keď sa stane chráneným svedkom. Vtedy sa z Anky stane Hanka. Má novú identitu a novú šancu na život. Stretne Filipa, ktorý si prešiel tiež peklom. Podarí sa im navzájom zachrániť jeden druhého? Alebo sa opäť vynorí v Hankinom živote hrozba z minulosti.

Knihu Algoritmus lásky som si vybrala na odľahčenie po ťaživej téme druhej svetovej vojny, ktorú som čítala predtým. Som naozaj rada, že som po nej siahla. Hoci žáner young adult nečítam často, raz za čas je to celkom fajn spestrenie.

V knihe sa striedajú pohľady dvoch hlavných postáv. Čitateľ tak môže nahliadnuť do hlavy nielen Hanky, ale aj Filipa. Obaja rozprávajú priamo k čitateľovi a niekedy máte pocit, že sú aj vašimi kamarátmi. Musím napísať, že Hanku som si veľmi obľúbila. Vzhľadom k tomu, čo všetko si prežila. Fascinovala ma jej pokora a skromnosť. Pri Filipovi som mala občas zmiešané pocity. Najskôr som čakala, že pôjde o nafúkaného zbohatlíka, ale postupne ma presvedčil, že to tak nie je.

Autorka sa v knihe venuje ťažkej téme násilia. Som rada, že táto, stále tabuizovaná, téma sa dostala aj do knihy pre mladšie ročníky. Je nutné hovoriť o tom, že násilie – či už fyzické alebo psychické –  nie je v poriadku a treba proti nemu bojovať. V závere knihy Lenka pripojila aj niekoľko odkazov, kam sa v prípade potreby obrátiť. Veľmi tento krok oceňujem.

Samotný príbeh ma pozitívne prekvapil. Priznám sa, že som čakala viac presladenej romantiky. Romantika tu samozrejme nechýbala, ale rovnako nechýbalo ani napätie či trochu drámy. Všetko to spolu ladilo a páčilo sa mi to. Navyše mi bolo veľmi sympatické, že Hanka aj Filip milovali matematiku a venovali sa jej. Čiže aj „kockáči“ môže nájsť svoje šťastie, a to nielen v láske.

Algoritmus lásky bol pre mňa príjemným young adult osviežením môjho bežného čítania. Autorka nesklamala a priniesla zaujímavý príbeh nielen o láske, ale aj odhodlaní prežiť a bojovať proti zlu a démonom z minulosti. Vtipné dialógy ma preniesli o viac ako desať rokov dozadu a znovu som zažívala svoje prvé dni na vysokej škole. Knihu odporúčam mladším ročníkom, vekovo cca 17+.

Za dôveru a najkrajšie zabalený balíček veľmi pekne ďakujem autorke.

Knihu kúpite aj na Martinuse.

Titul: Algoritmus lásky

Autor: Lenka Kyselicová

Počet strán: 360

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Motýľ

Foto: Drominička

0 comments on “Algoritmus lásky (Lenka Kyselicová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: