Romány

Knihovníčka z Auschwitzu (Antonio Iturbe)

Dlhšie som nečítala príbeh z obdobia druhej svetovej vojny. Rozhodla som sa napraviť to knihou od Antonia Iturbe s názvom Knihovníčka z Auschwitzu. Knihu je inšpirovaná skutočnými udalosťami.

Mladú dievčinu Ditu s rodinou zajali nacisti. Uväznili ich najskôr v Terezíne a neskôr boli transportovaní do koncentračného tábora Auswchwitz. Dita sa v tábore dostala do bloku 31, kde vznikla tajná škola pre deti. Vedúci bloku Fredy Hirsch poveril Ditu, aby sa starala o vzácne knihy, ktoré sa im podarilo uchovať. V tábore totiž boli knihy zakázané. Dita sa tak stala knihovníčkou najmenšej knižnice na svete. Kvôli ôsmim knihám, o ktoré sa s láskou starala, však mohla prísť o život. Podarí sa jej skryť knihy pre krutými dozorcami?

Pustiť sa do novej knihy je ako nasadnúť do vlaku a ísť na dovolenku.

str. 97

Hneď v úvode sa musím priznať, že pri rozhodovaní, či si knihu prečítať, ma zlákala obálka. Je krásna a aj napriek téme plná optimizmu. Evokovala vo mne, že bude určená aj pre mladšie ročníky. Platí však “nesúď knihu podľa obalu”.

Netreba sa však báť, že kniha nie je dobrá. Práve naopak. Téma druhej svetovej vojny tu je spracovaná veľmi dobre, uveriteľne. Nie je to ani zďaleka ľahké čítanie, na ktoré som sa akosi podľa obálky naladila. Práve preto mi chvíľu trvalo, kým som sa do príbehu zahryzla naplno.

V príbehu okrem Dity spoznáme aj veľa ďalších postáv. Autor nám ukáže ich osudy. Občas som mala pocit, že je toho priveľa. Veľa mien, ktoré sa mi miestami prelínali.

Najdôležitejšia je však Dita a jej životný príbeh. Práca s knihami, o ktoré sa s láskou starala a bola ochotná kvôli nim riskovať život. Počas čítania natrafíte aj na množstvo tipov na zaujímavé knihy. Z Dobrého vojaka Švejka tu nájdete aj niekoľko úryvkov a budete ju čítať spolu s Ditou.

Knihovníčka z Auschwitzu je veľmi dobre spracovaný príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktorý sa odohráva počas druhej svetovej vojny. Hoci obálka môže naznačovať, že pôjde o niečo “ľahšie”, nenechajte sa zmiasť. Obálka je síce krásna, ale príbeh v sebe ukrýva všetky hrôzy, ktoré vojna priniesla. Dita je symbolom odvahy a odhodlania čeliť peklu, v ktorom sa ocitla. Mne sa kniha páčila, len si treba na ňu nájsť dostatočný pokoj. Nejde o žiadne ľahké čítanie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Ukážku z knihy si môžete pozrieť tu:

https://www.grada.sk/knihovnicka-z-auschwitzu-100041/

Titul: Knihovníčka z Auschwitzu

Originálny názov: La bibliotecaria de Auschwitz

Autor: Antonio Iturbe

Počet strán: 400

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Grada pod značkou Cosmopolis

Foto: Drominička

0 comments on “Knihovníčka z Auschwitzu (Antonio Iturbe)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: