Detská literatúra

Láska za plotom (Mária Lazárová)

Mária Lazárová je v detskom knižnom svete známy pojem. Má na svojom konte už niekoľko kníh. Jedna z nich, Ema a ružová veľryba, dokonca získala titul Najkrajšia kniha roka a teší sa úspechu aj v Ázii. Ja som si pre vás pripravila recenziu jej ostatnej knihy Láska za plotom.

Babička s deduškom žijú na konci dediny blízko lesa. Ich dni sa veľmi neodlišujú. Babička čo to uvarí, deduško chodí do lesa zbierať lesné plody. Jedného dňa babička začula čosi za plotom. Bolo to šesť malých diviačikov. Dala im niečo na jedenie zo svojej záhrady. Oni sa k nej začali vracať každý deň. Prišla však jeseň a diviačiky chodil stále menej a menej, až nakoniec neprišli vôbec. Babičke aj deduškovi bolo smutno. Raz však babička zvýskla od radosti, pretože bolo čosi počuť za plotom. Vrátili sa diviačiky za láskavou babičkou?

Táto kniha sa ku nám dostala tak trochu omylom. Neviem akej náhode môžeme za ňu poďakovať, ale ďakujeme. U nás doma je to tak, že keď nám príde balíček s knihami, Matejko hneď asistuje pri otváraní. Inak to nebolo ani tentokrát. Keď zistil, že ide o detskú knihu, nadšenie bolo ešte väčšie. Samozrejme sme si knihu hneď prelistovali. A ja som vedela, že táto dostane na jeho poličke stále miesto.

Kniha v sebe neukrýva veľa textu a  bez problémov ju zvládnu počúvať aj menšie deti, ako je napríklad aj Matej. Menej textu však ani zďaleka neuberá na kvalite príbehu. Práve naopak. Ukrýva sa v ňom krásne posolstvo, ktoré je v dnešnej veľmi ťažkej dobe veľmi silné. Láska starých rodičov k svojim vnúčatám a naopak.

Žijeme v dobe, kedy je kontakt s našimi blízkymi obmedzený a starí rodičia sú najzraniteľnejší. Tým, že sa ich snažíme chrániť, sme s nimi menej. Práve na toto odlúčenie sa snaží autorka poukázať. Knihu písala ešte pred zasiahnutím sveta vírusom. Jej odkaz je o to silnejší.

V knihe dominujú obrázky, ktoré sú veľké, jemné a dojímavé. Krásne korešpondujú s textom a deťom pomôžu utvoriť si lepší obraz o príbehu. Ilustrovala ich Andrea Schmidtová.

Detská kniha Láska za plotom je láskavý a dojímavý príbeh o láske k starým rodičom. Poukazuje však aj na ich osamelosť a to nielen v čase koronavírusu. Deťom sa bude príbeh určite páčiť aj vďaka ilustráciám. Nám dospelým by mal ukázať, že deti potrebujú svojich starých rodičov, tak ako starí rodičia potrebujú objať svoje vnúčatá. Doprajme im tú detskú lásku, kým nie je neskoro. Vhodné pre deti od troch rokov.

Knihu nájdete aj na Martinuse.

Titul: Láska za plotom

Autor: Mária Lazárová

Ilustrácie: Andrea Schmidtová

Počet strán: 48

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Rory s.r.o.

Foto: Drominička

0 comments on “Láska za plotom (Mária Lazárová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: