Ostatné

Kórejské halušky (Dominika Sakmárová)

Dominika Sakmárová je sinologička, ktorá sa do povedomia čitateľov dostala vďaka knihe Mačací kožuch a ťava pri Čínskom múre. Tá mala taký úspech, že bola nutná dotlač. Teraz Dominika prišla s knihou Kórejské halušky a vy sa spolu s ňou opäť môžete vybrať na Ďaleký východ.

Dominikin manžel dostal prácu na univerzite v Južnej Kórei a tak sa celá mladá rodinka na čas presťahovala neďaleko Soulu. Už na letisku sa začína pomaly ale isto písať kniha, ktorú si máte možnosť prečítať. Sťahovať sa do Kórey musí byť náročné už samé o sebe, ale čo tak sťahovať sa do Kórey v čase pandémie? Už prvé kapitoly prezrádzajú, že táto kniha bude stáť za to. Presun po letisku ma rozosial a zároveň som neveriacky krútila hlavou. Takto to bolo počas celého čítania.

Kapitoly sú krátke a každá z nich obsahuje samostatnú „halušku“. Takto autorka nazýva bizarnosti a postrehy, o ktoré sa chce s čitateľmi podeliť. Všetko je napísané tak, akoby vám autorka pri káve rozprávala svoje zážitky. Máte pocit, že ste spoloční kamoši. Dominika má svojský humor, ktorý preniesla do svojho rozprávania. Pomáha si pritom množstvom hovorových výrazov, ktoré dodajú príbehom šťavu a zvýraznia ich autentickosť.

Dozviete sa naozaj veľa. Informácie z prvej ruky sú vždy na nezaplatenie. Tu dostanete iný pohľad na život v Kórei, ako z bedekra. Zistíte, ako funguje škôlka, ktoré vychytené miesta sú vhodné na fotenie, prečo je potrebné mať v zime bublinkovú fóliu i prečo dostávajú stromy infúziu. V závere vás čakajú bonusové kapitoly s rozprávkami pre deti. Tie boli skvelé. Na poslednej strane napokon nájdete aj QR kód s odkazom na fotky, ktoré s knihou súvisia.

Ja Dominiku sledujem na Instagrame už od jej prvej knihy. Niektoré „halušky“ teda pre mňa neboli nové. Teším sa však, že som ich dostala všetky pekne pokope. Kniha je doplnená aj o ilustrácie Michaely Ahonen, ktoré ju pekne dotvárajú. Najmä svojim vtipom. Odporúčam čitateľom čítať postupne, po malých dávkach. Jednu – dve kapitoly denne. Ja som čítala príliš rýchlo. Mala som potom pocit presýtenia informáciami a bizarnosťami. Po malých dávkach si halušky užijete oveľa viac.

Kórejské halušky sú vydarenou knihou, ktorá vás zavedie na ďaleký východ. Vďaka Autorke spoznáte túto oblasť trochu inak. Ja som z knihy cítila srdečnosť Kórejčanov a ich zmysel pre vynaliezavosť. Mne sa prvá kniha páčila o máličko viac, ale možno je to len preto, že niektoré príbehy som už poznala. Obe knihy však stoja za pozornosť a sú autentickým a vtipným pohľadom na život v Ázii.

Titul: Kórejské halušky

Autor: Dominika Sakmárová

Ilustrácie: Michaela Ahonen

Počet strán: 216

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Inspira publishing

Foto: Drominička

0 comments on “Kórejské halušky (Dominika Sakmárová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: