Detská literatúra Srdcovky roka 2022

Deti z Bullerbynu (Astrid Lingrenová)

Švédsku autorku Astrid Lingrenovú zrejme netreba ani predstavovať. Kto by nepoznal Pippi či Emila z Lönnebergy. Sériu príbehov Deti z Bullerbynu som nepoznala a práve to bol impulz, ktorý má nakopol prečítať si aj túto autorku.

Osada Bullerbyne pozostáva z troch gazdovstiev – Severného, Stredného a Južného. Žijú tu tri rodiny a dokopy šesť detí. Chlapci Lasse, Bosse a Olle a dievčatá Lisa, Anna a Britta. Deti milujú svoje gazdovstvá, zbožňujú hry a majú sa radi. Nechýbajú však ani drobné škriepky. Ako to už medzi deťmi býva, tie netrvajú dlho a ich priateľstvo je pevné.

Knihou nás sprevádza Lisa. Ona rozpráva príbehy a zážitky. Autorka z nej urobila dokonalú rozprávačku. Toto dievčatko som si ihneď zamilovala. Príbehy podáva veselo, realisticky na malé dievča a hoci ja som knihy čítala ako dospelá, dychtivo som chcela vedieť, ako sa príbeh skončí.

Každá kniha obsahuje množstvo krátkych kapitol. Tie tvoria samostatné príbehy, ktoré v určitých momentoch na seba nadväzujú. Prípadne sa spomenie epizódka zo skoršej kapitoly. Odporúčam preto čítať systematicky. Veľmi oceňujem, že príbehy nie sú dlhé. Aj začínajúci čitateľ si môže trénovať čítanie a neodradí ho rozsiahly text.

A prečo sú tieto knihy také úžasné? Lebo deti z Bullerbynu prežívajú podľa mňa dokonalé detstvo. Robia neplechu, vymýšľajú hry, podporujú sa. Okrem toho však pomáhajú aj na gazdovstvách. Vďaka tomu vyrastajú so zvieratami, starajú sa o ne, ale pomáhajú aj na poliach. Zo všetkého vedia vyťažiť a zabaviť sa. Občas majú medzi sebou aj nezhody, vždy si však vedia uznať chybu a pomeriť sa. Malí čitatelia sa vďaka nim naučia naozaj veľa.

Knihy boli po prvý raz vydané v roku 1949. Aj napriek tomu dokážu zaujať aj dnešného čitateľa. Mne je až ľúto, že som k čítaniu nebola vedená a tieto príbehy som čítala až teraz. Teším sa, že si aspoň trochu prinavrátim detstvo a hlavne, že moje deti sa ku knihám dostanú v správnom veku. Ten je podľa mňa okolo 6 až 7 rokov.

Mne sa vďaka vydavateľstvu Slovart dostala do rúk sada s tromi knihami. Okrem toho, že to vyzerá krásne a je to úžasný tip na darček, tak je pre deti super mať všetky príbehy pokope. Lebo verte mi, tieto knihy budú chcieť mať všetky.

Séria kníh Deti z Bullerbynu sa stala mojou veľkou srdcovkou a neviem sa dočkať, kedy budem tieto príbehy čítať aj so svojimi deťmi. Veselé a zábavné rozprávanie dievčatka si zamilujú nielen deti, ale určite aj ich rodičia. Jej rozprávačský talent budú deti zbožňovať. Som si istá, že nejedno z nich bude chcieť prežiť také detstvo, aké mali práve deti z Bullerbyne. Vďaka knihám ho môže prežívať spolu s nimi zas a zas. A možno sa naučí aj zopár huncútstiev.

Knihy kúpite ako krásny set alebo samostatne.

https://www.slovart.sk/knihy-v-slovencine-a-cestine/knihy-pre-deti-a-mladez/set-nastroje-smrtelnikov-knizny-klub.html?page_id=29597

Titul: Deti z Bullerbynu (My všetky deti z Bullerbynu, Oslavy v Bullerbyne, Veselo je v Bullerbyne)

Originálny názov: Alla vi barn i Bullerbyn, Mera om oss barn i Bullerbyn, Bara rolight i Bullerbyn

Autor: Astrid Lingrenová

Ilustrácie: Ingrid Vang Nyman

Preklad: Mária Bratová

Počet strán: 112, 136, 144

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Slovart

Foto: Drominička

0 comments on “Deti z Bullerbynu (Astrid Lingrenová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: