Detská literatúra

Nepripojená rodina (Amélie Javauxová, Annick Massonová)

Detské knihy z vydavateľstva Fortuna Libri máme u nás doma veľmi radi. Nedávno k zbierke pribudla kniha Nepripojená rodina, ktorú napísala Amélie Javauxová a ilustrovala Annick Massonová.

Keksík je psík, ktorý je najšťastnejší na svete. Chodia s ním von, hrajú sa s ním a túlia sa. To sa však zmení po príchode starej mamy. Tá deťom prinesie ako darčeky elektroniku a na Keksíka zrazu nikto nemá čas. Ako si môže psík pomôcť? Čo treba spraviť, aby si ho rodina všimla a bolo všetko ako predtým?

Nebudem klamať, aj v našej rodine je dosť elektroniky. Aj to bol jeden z impulzov siahnuť po tejto knihe. A hoci sa tomu ako rodičia snažíme vyhnúť, deti láka pozeranie fotiek na telefóne či rozprávky v televízii. A keďže deti väčšinou zrkadlia svojich rodičov, táto kniha by mala byť výstrahou aj pre nás.

Azda najdôležitejšie posolstvo tejto knihy je jasné. Nesledovať neustále telefóny, nehrať iba videohry či nepozerať sústavne do tabletu. Príbeh nám tieto vymoženosti úplne nezakazuje, len nám ukazuje, že je nevyhnutné nájsť tú správnu mieru a venovať sa v prvom rade jeden druhému.

Druhé ponaučenie smeruje smerom k starostlivosti o zvieratká. Tie nás potrebujú každý deň a nemôžeme sa len tak zrazu prestaň o ne starať. Majú svoje potreby a vyžadujú si aj našu spoločnosť. Nepostačí nasypať granulky a naliať vodu. Zo šťastného psíka sa zrazu stane niekto nechcený. Rozhodnúť sa mať zvieratko si vyžaduje veľkú zodpovednosť.

Kniha Nepripojená rodina si v dnešnej dobe určite zaslúži pozornosť. A to nielen detí, ale aj rodičov. Jednoduchý príbeh, ktorý nás núti prehodnotiť náš čas strávený na mobile či pri televízii. S deťmi sa dá o príbehu a ponaučeniach z neho vyplývajúcich veľa diskutovať. Náš syn bez problémov pochopil, prečo je psík v príbehu smutný. Odporúčam pre deti od 4 až 5 rokov. 

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Fortuna Libri.

https://www.fortunalibri.sk/products/nepripojena-rodina

Titul: Nepripojená rodina

Originálny názov: Ma famille connectée

Autor: Amélie Javaux

Ilustrácie: Annick Masson

Preklad: Zuzana Trstenská

Počet strán: 32

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Fortuna Libri

0 comments on “Nepripojená rodina (Amélie Javauxová, Annick Massonová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: