Detektívky

Po pohrebe (Agatha Christie)

Vďaka vydavateľstvu Slovenský spisovateľ máme my čitatelia Agathy Christie stály prísun kníh v novej reedícii. Ja som naposledy siahla po knihe s názvom Po pohrebe. Opäť ide o dielo, ktoré si zaslúži vašu pozornosť.

Po pohrebe bohatého podnikateľa Richarda Abernetieho sa všetci príbuzní stretávajú pri čítaní poslednej vôle. Jeho sestra Core je presvedčená, že nezomrel prirodzenou smrťou a tak všetkých zarazí jej výrok: „Ututlalo sa to veľmi šikovne, však? … Veď ho predsa zavraždili, či nie?“. Jej slová začnú pozostalým vŕtať v hlave. O to viac, keď na druhý deň od ich vyrieknutia nájdu Coru zavraždenú. Kto zabil Coru? Je to ten istý človek, ktorý pomohol zo sveta aj jej bratovi? A čo motív? Málilo sa niekomu dedičstvo a tak chcel získať aj Corinu časť?

Mám rada Hercula Poirota a mám rada, keď sa v príbehu vražda stane hneď na úvod. V tejto knihe som dostala oboje. Dalo sa tak predpokladať, že pôjde pre mňa o jednu z lepších kníh od autorky. A to zatiaľ boli skvelé všetky, ktoré som čítala. Nemýlila som sa.

V knihe Po pohrebe sa autorka s čitateľom opäť krásne zahrá. Jej genialita spočíva v tom, že vám niekoľkokrát počas čítania vnukne dôvod myslieť si, že poznáte vraha. Ešte sa mi však ani raz nestalo, že by som ho odhalila skôr, ako to chcela autorka.  Aj tentoraz som si musela počkať na záver, kedy Poirot zhrnul celý prípad. A verte mi, vôbec mi nezišlo na um, že práve táto osoba by vraždila. Úplne najviac však milujem detaily, vďaka ktorým sa vrah prezradil. Jedno slovo, gesto. V mysli geniálneho Poirota to však môže byť rozhodujúce.

V tomto príbehu sa autorka venuje dedičstvu, chamtivosti dedičov. Postupne ich spoznávame vďaka rozhovorom s právnikom či Poirotom. Niekto z nich je na mizine a peniaze by sa mu zišli, iný chce rozbehnúť svoj vlastný biznis a ďalšiemu sa delenie majetku zdá nespravodlivé. Čitateľ spoznáva rôzne charaktery a dôvody, prečo by ten či onen mohol vraždiť. Aj zo zdanlivo jednoduchej zápletky sa stane u kráľovnej anglickej detektívky čosi viac. Kniha, ktorú nebudete chcieť odložiť.

Agatha Christie opäť raz nesklamala. Jednoduchá zápletka, z ktorej autorka spravila geniálnu detektívku. Svojrázny Hercule Poirot a niekoľko dedičov veľkého majetku. Až do posledných strán budete tápať a hľadať dôvodu na vraždu. Ten majú snáď všetci, ale kto sa k nej aj odhodlal? Pre mňa jedna z najlepších Christioviek, ktoré som zatiaľ čítala. Agatha je jednoducho stávka na istotu.

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ.

Knihu kúpite v pevnej väzbe alebo ako e-knihu.

Titul: Po pohrebe

Originálny názov: After the Funeral

Autor: Agatha Christie

Preklad: Dušan Janák

Počet strán: 216

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

0 comments on “Po pohrebe (Agatha Christie)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: