Trilery

Šum smrti (Vincent Kliesch, Sebastian Fitzek)

Som si istá, že nielen ja, ale aj ostatní fanúšikovia série Auris sa už nevedeli dočkať ďalšej časti. Nedávno vyšla pod názvom Šum smrti. Čo si pre čitateľov tentokrát pripravil Vincent Kliesch v spolupráci so Sebastianom Fitzekom?

Jula Ansorgeová pracuje na kriminálnych podcastoch. Už niekoľko rokov sa snaží prísť na to, ako a prečo zmizol je brat Moritz. Najskôr bol obvinený z násilného činu, neskôr sa mal obesiť vo svojej cele. Forenzný fonetik Matthias Hegel má však dôkaz o tom, že Julin brat žije. Tá sa s Matthiasom stretne, ale namiesto informácií ich oboch unesú. Kto sa snaží okrem nich nájsť Moritza? A prečo tak veľmi túži po jeho hlave?

Ak ste už čítali predošlé knihy, tak ste zrejme aj vy mali na konci vždy viac otázok ako odpovedí. Aj preto som už netrpezlivo čakala na pokračovanie. Do príbehu som sa preto pustila takmer okamžite keď kniha prišla. Začítať sa nebol problém. Vincent Kliesch prebral od  Sebastiana Fitzeka viac ako len námet. Štýl, akým sú príbehy písané, je veľmi podobný majstrovi psychotrilerov. Krátke kapitoly, svižne plynúci dej. Takmer každá kapitola končí tak, že nemôžete prestať čítať. Vravíte si, že už len túto a knihu zatvorím. Zabudnite. Kniha sa nedá odložiť.

Každá kapitola prináša pohľad očami inej z postáv. Raz je to Jula, inokedy Matthias či Julin brat Elyas. Vďaka tomu je príbeh pre čitateľa zaujímavejší a plynie rýchlejšie. Knihu Šum smrti určite odporúčam čítať až po predošlých dvoch častiach série. Nemusíte sa báť, že ak ste knihy čítali dávnejšie, na udalosti z predchádzajúcich dielov si nespomeniete. Autor veľmi šikovne napovie, kto je kto a pripomenie najdôležitejšie udalosti z predošlých príbehov.

Aj táto kniha v sebe ukrýva množstvo napätia. Niekedy bolo akcie až príliš. Pri Klieschovo-Fitzekovych knihách som však na to zvyknutá. Občas možno prevrátite oči, že toho už bolo zbytočne veľa, ale aj tak dychtivo čítate ďalej. Akési odľahčenie prináša jedna z postáv – Elyas. Jeho hlášky a prirovnania v rozhovoroch ma rozosmiali. Neraz až tak, že mi tiekli slzy. Keďže išlo o mladého chalana, do príbehu sa to veľmi hodilo.

Počas čítania čitateľ stále čaká, ako to je s Moritzom. Naozaj žije? Ak áno, nezabijú ho hneď, ako sa objaví? Ja som túto hru na mačku a myš dosť prežívala. Výsledok som vôbec neodhadla. Autor nado mnou opäť vyhral. V predošlých knihách mi chýbalo viac forenznej fonetiky. V tomto príbehu sa jej autor venoval o čosi viac, ale mám pocit, že skôr teoreticky. Matthias toho veľa vysvetlil. Hoci to bolo celkom zaujímavé, ja som čakala skôr praktické analýzy.

Šum smrti je v poradí treťou knihou zo série Auris. Napínavé, akčné a nemožné odložiť. Množstvo otázok z minulých príbehov vás núti otáčať stranu za stranou. Keď sa dostanete k záveru, spadne vám sánka. Vincent Kliesch písať vie, podobne ako jeho vzor. Ak teda máte radi Fitzeka, séria Auris sa vám bude páčiť. Treba ju však čítať postupne.

https://www.slovtatran.sk/sum-smrti

Titul: Šum smrti (3.diel série Auris)

Originálny názov: Todesrauschen

Autor: Vincent Kliesch

Preklad: Zuzana Kováčiková

Počet strán: 224

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

0 comments on “Šum smrti (Vincent Kliesch, Sebastian Fitzek)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: