Detská literatúra

Tajomný les (Sandra Dieckmann)

Detské knihy o zvieratách sa u nás tešia veľkej obľube u oboch detí. Potešila nás preto aj kniha od Sandry Dieckmann s názvom Tajomný les, ktorá vyšla na sklonku roka v Stonožke.

Na okraji lesa začína svitať. Jeho obyvatelia sa postupne prebúdzajú. Najskôr sú to vznešené srnky, neskôr pojašené líšky. Raňajky si ide loviť aj medvedia rodinka. Na lúke to už bzučí včielkami a motýle hýria farbami. Popoludní mama vlčica učí mláďatko zavýjať a malý bobor sa učí stavať hrádzu. Navečer vylezú von aj zajačiky a učia sa vyhrabať skrýše pre prípad nebezpečenstva. Keď sa deň chýli ku koncu, objavia sa aj nočné tvory. Sova, či jazvec so svojimi mláďatami. Potravu si idú hľadať aj netopiere.

Takto stranu po strane deti prežijú so zvieratkami v lese krásny deň.  Textu v knihe nie je veľa. Na každej strane je iba pár riadkov. Pre menšie deti je to úplne dostačujúce. Navyše je text písaný jednoducho. Každá stránka opisuje život inej zvieracej rodinky  a ukazuje deťom, čo zvierací rodičia učia svoje mláďatká. Či už lov alebo zháňanie potravy alebo spôsob, ako nájsť úkryt pred nepriateľom. Musím vyzdvihnúť aj hádanky a hľadačky, ktoré sú na každej strane. Môj syn ich ocenil najviac.

Ďalším skvelým bonusom sú základné informácie o zvieratkách, ktoré sa v knihe objavia. Deťom tak môžete prečítať o kopytníkoch, líškach, medveďoch, ale aj včielkach či králikoch. Pri každom je okrem základných informácií – dĺžke života, spoločenstve a obydlí aj niekoľko zaujímavostí. Tak napríklad, vlk ma 100x citlivejší sluch ako človek. Fúziky králika majú zhruba šírku ich tela a vďaka tomu vedia, či sa vojdú do nory bez zaseknutia. Zaujímavým faktom pre nás bolo aj, že sova má mimoriadne jemné perie, vďaka ktorému lieta veľmi potichu a môže sa nečujne prikradnúť ku koristi.

Ako to už pri detských knihách býva, ani v tejto nechýbajú prekrásne ilustrácie. Autorka zachytila zvieratká vcelku verne. Ilustrácie sú aj trochu tajomné. Deťom dávajú ešte väčší pôžitok z čítania. Môžu objavovať skryté lesné tvory.

Tajomný les je veľmi pekná kniha o zvieratkách a ich živote v lese. Textu v nej nie je veľa, ale vyvážia to prepracované ilustrácie, ktoré si deti budú môcť neustále prezerať a nájsť v nich vždy niečo iné a zaujímavé. Na knihe je uvedený odporúčaný vek od 4 rokov. Ja si myslím, že by zaujali aj o máličko menšie deti.

Titul: Tajomný les

Originálny názov: The Secret Forest

Autor: Sandra Dieckmann

Ilustrácie: Sandra Dieckmann

Preklad: Marta Hlušíková

Počet strán: 32

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Stonožka

Foto: Drominička

0 comments on “Tajomný les (Sandra Dieckmann)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: