Romány Srdcovky roka 2022

Zamotané vinice (Julianne MacLean)

Tí, čo ma poznajú, vedia, že mojou vášňou je káva, knihy a dobré víno. Kníh o kaviarničkách je neúrekom. Preto som sa veľmi potešila, keď vydavateľstvo Aurora prišlo s titulom Zamotané vinice. Napísala ho autorka Julianne MacLean a príbeh vás prenesie do Toskánska.

Fiona vyrastá na Floride so svojím otcom. Jedného rána jej však z Talianska zavolá právnička, ktorá jej oznámi, že jej biologický otec zomrel a má prísť na čítanie poslednej vôle. Tu spoznáva svojich nevlastných súrodencov, z ktorých doslova srší nevraživosť. Prečo by mala Fiona zdediť niečo po otcovi, s ktorým sa ani nestretla? Fiona pátra po informáciách o svojej matke, ktorá jej o biologickom otcovi nestihla povedať nič dôležité. Podarí sa Fione zistiť viac o krehkom vzťahu svojej matky s majiteľom viníc?

Táto kniha mi bola priam súdená na prvé čítanie v roku. Nič lepšie som do rúk na naštartovanie knihomoľského roku nemohla vziať. Okrem toho, že som sa do nej okamžite začítala, stránky v nej plynuli s ľahkosťou. Naozaj ani netuším ako – a zrazu bol koniec. Prečítaná za dva dni. Myslím, že už to by stačilo namiesto recenzie.

Autorka vás na stránkach vezme do malebného Toskánska. To je aj mojou vysnívanou destináciou.  Trochu som hlavnej hrdinke závidela, že sa tam zrazu ocitla. Pri jej prechádzkach som mala pocit, že počujem cikády, že cítim vôňu šťavnatých citrusov, cítim vlhko starých pivníc a omáčam si pery do lahodného vína. Už len vďaka prostrediu si ma kniha získala. Príbeh však ani zďaleka nezaostáva.

Čitateľ už od začiatku rozmýšľa, čo sa odohralo medzi Fioninou mamou Lillian a majiteľom vinárstva Antonom. Bola to skutočná láska alebo iba pobláznenie? A čo ak bola Lillian zneužitá? Na všetky otázky postupne dostávame odpovede. Autorka strieda pohľad Fiony s rozprávaním jej mamy z osudného leta 1986. Postupne si tak čitateľ tvorí na postavy vlastný názor. Verte mi, že tie sa postupne vykreslia úplne inak, ako ste si mysleli. Niektoré si obľúbite a iné budete odsudzovať.

Vo veľkej miere sa autorka venuje vzťahom. Či už je to vzťah manželov alebo detí s rodičmi. Ja som počas čítania pociťovala naozaj rôzne emócie. Najviac akési znechutenie zo sebeckosti jednej z postáv. Páčilo sa mi však, že aj ťažšie témy boli napísané s ľahkosťou.

Zamotané vinice sú skvelým románom, ktorý odporúčam čítať pri pohári dobrého vína. Príjemná oddychovka, ktorú som si nesmierne užila. Páčilo sa mi prostredie aj príbeh. Ešte viac som si zamilovala Toskánsko. Ak máte radi v príbehu prelínanie súčasnosti a minulosti, aj toto vám kniha dá. Okrem toho je príbeh plný vášne (nielen k vínu), ale aj oddanosti, intríg a odpustenia. Jednoducho skvelé a opojné čítanie. Na zdravie, priatelia.

Knihu si kúpite v pevnej väzbe alebo aj ako e-knihu.

Titul: Zamotané vinice

Originálny názov: These Tangled Vines

Autor: Julianne MacLean

Preklad: Katarína Kvoriaková

Počet strán: 272

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Aurora

Foto: Drominička

0 comments on “Zamotané vinice (Julianne MacLean)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: