Romány

Stratená sestra (Lucinda Rileyová)

Lucinda Riley patrí medzi najlepšie autorky, ktoré som čítala. Mesiac pred smrťou jej vyšla posledná kniha s názvom Stratená sestra. Je tak mojou poslednou prečítanou knihou v minulom roku a mojou prvou recenziou v roku 2022.

Všetkých šesť adoptívnych sestier už prešlo za rok od smrti tatka Slaného dlhú cestu. Každá z nich spoznala svoju minulosť a pôvod. Prichádza výročie tatkovej smrti a sestry si chcú uctiť jeho pamiatku. Ich právnik George však príde s indíciou, kto je a kde môže byť ich siedma – stratená sestra. Všetky sestry sa spoločnými silami usilujú nájsť ju. Ich cesta vedie na Nový Zéland. Je však Mary-Kate skutočne ich stratená sestra? A akú úlohu zohráva jej matka Mary?

Na túto knihu som sa tešila, odkedy vyšla v angličtine. V preklade vyšla krátko pred Vianocami a neviem, či by som si vedela dať krajší knižný darček. Hneď prvá veta ma dostala. Nezostávalo mi nič iné, iba sa ponoriť do príbehu.

Musím sa priznať, že prvá tretina príbehu ma nenadchla tak, ako som u tejto autorky bola zvyknutá. Pátranie sestier mi pripadalo príliš okaté a predvídateľné, tak nejak nasilu. Prvá historická linka to tentokrát nezachránila. Prvýkrát som bojovala so sklamaním. Príbeh Nualy bol síce fascinujúci, ale na môj vkus sa ťahal trochu dlhšie a miestami som začala preskakovať odseky. Možno je to tým, že írska história ma nikdy obzvlášť nezaujímala. A nemala som ani potuchy, čo všetko museli Íri prežiť, aby sa dostali spod nadvlády Britov.

Potom sme sa v príbehu opäť dostali do súčasnosti a odvtedy už to bola Lucinda tak, ako ju poznám a zbožňujem. Neskôr aj príbeh Nualy dostal zmysel a všetko bolo vysvetlené. V príbehu sa vyskytlo niekoľko nových postáv. Všetky som si obľúbila. Príbeh je opradený tajomstvami z minulosti, je plný oddanosti a odhodlania bojovať za správnu vec. Nesmierne sa mi páčil vzťah Ambrosa a Jamesa, ktorý nám ukazuje úplne inú podobu lásky a vernosti, ako sme zvyknutí. V knihe sledujeme pocit beznádeje a strachu, ktorý prežíva Smejka. Áno, toto meno nájdete v knihe a musím sa priznať, že mne k postave vôbec nesedelo. V origináli je to Merry. Hoci rozumiem, že šlo o slovnú hračku Mary – Merry, tu mi preklad mena ako Smejka jednoducho nesedel. Možno nebolo treba meno vôbec prekladať, prípadne len vysvetliť slovnú hračku v poznámke pod čiarou.

Čím som bola v príbehu ďalej, tým viac som bola napätá. Potrebovala som vedieť viac. Kto je tá stratená sestra a prečo nie je s ostatnými od začiatku. Posledné strany a finále bolo opäť veľkolepé. Ak ste si mysleli, že táto kniha vám dá odpovede na všetky otázky z minula, ste na veľkom omyle. Táto kniha zanechala otázok ešte viac. Po dočítaní som záver musela niekoľkokrát predýchať. Navyše som ihneď písala ďalšej knihomoľke, aby som si svoje teórie potvrdila. Autorka spomína, že plánuje písať poslednú knihu, ktorá bude venovaná otcovi dievčat. Dopísať ju už nestihla. Urobí tak jej syn Harry a pevne verím, že všetky odpovede o záhadnom tatkovi dostaneme.

Stratená sestra je kniha, ktorú nadšení fanúšikovia Lucindy Riley a série Sedem sestier nemôžu vynechať. Hoci pre mňa bola prvá časť slabšia, zvyšok to vytiahol a autorka ani tentokrát nesklamala. Spolu s postavami prežijete boj o Írsko, neraz si poplačete a zažijete naozaj skvelé dobrodružstvo. Prežijete nesmierne veľa emotívnych momentov. Ja za to autorke ďakujem. Niekoľko otázok bude zodpovedných, ale ďalšie sa objavia. Tá najdôležitejšia zostáva visieť vo vzduchu, kto je alebo bol tatko Slaný?

https://www.slovtatran.sk/stratena-sestra

Titul: Stratená sestra (7.diel série)

Originálny názov: The Missing Sister

Autor: Lucinda Riley

Preklad: Mária Kočanová

Počet strán: 628

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

1 comment on “Stratená sestra (Lucinda Rileyová)

  1. Spätné upozornenie: Atlas – Príbeh tatka Slaného (Harry Whittaker, Lucinda Riley) – Drominička Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: