Romány Skutočné príbehy

Vzdelaná (Tara Westoverová)

Zrod môjho ja sa dá nazvať všelijako. Premena. Metamorfóza. Faloš. Zrada. Ja ho nazývam vzdelania. 

Zrejme väčšina z vás už počula o knihe Vzdelaná, ktorú napísala Tara Westoverová. Okrem toho, že bola knihou mesiaca september v Čiateľskom klube Martinusu,  pohltila sociálne siete hneď po vydaní. Väčšina ju označuje za jednu z najlepších kníh roka. Na jej čítanie som sa mimoriadne tešila.

DSC_0240

Tara vyrastá ako mormónka v horách v štáte Idaho. Prísne dodržiavanie pravidiel viery spôsobilo to, že Tara nikdy nechodila do školy, nebola u lekára a dokonca do určitého veku ani oficiálne neexistovala. Jej život sa odohráva v Buck´s Peak. Pomáha svojej matke, ktorá pripravuje bylinky, liečivé tinktúry a oleje. Zároveň ju otec núti pomáhať na šrotovisku, ktoré vlastní.  Po tom, čo sa Tarinmu bratovi podarilo dostať na vysokú školu, je nabádal, aby to skúsila aj ona. Aj napriek niekoľkým zlyhaniam sa predsa len dostala do školy. Prvýkrát zasadla do učebne, keď mala sedemnásť rokov. Doterajšia izolovanosť jej robila obrovské problémy. Nielen vo svojich vedomostiach pocítila nedostatok, ale aj v kontakte s inými študentmi. Svojím sebazaprením a odhodlaním sa však dostala na ich úroveň a vďaka štipendiám študovala v Cambridgi aj na Harvarde. Čo všetko však musela Tara obetovať, aby mohla viesť normálny život?

“Poslať deti do školy,” vravieval (otec), “je to isté, ako ich rovno odovzdať diablovi.” (str.18)

DSC_0244

Čítanie týchto memoárov bolo pre mňa veľmi fascinujúce. Vždy mám rada knihy, kde sa dočítam viac o inej kultúre alebo náboženstve. O mormónoch som predtým už počula, ale nikdy som sa nezamýšľala nad spôsobom ich života. Pre čitateľa ako ja to bolo šokujúce a skoro stále som krátila hlavou, že takto snáď nemohli žiť. Akékoľvek zranenie sa liečilo bylinkami, násilnosti v rodine sa prešli bez povšimnutia. Fanatické myslenie otca ma privádzalo pri čítaní do šialenstva. Nehovoriac o matke, ktorá sa tomu všetkému podvolila.

“Myslíš, že potrebujem odísť?”

Tyler ani  nežmurkol, nezaváhal ani na okamih. “Myslím si, že toto je pre teba to najhoršie možné miesto.” Povedal to ticho, ale ja som mala pocit, akoby tie slová vykríkol. (str.121)

Celý čas som dúfala, že Tara z domova odíde a že sa jej bude dariť. Naozaj som jej fandila a verila som v jej šikovnosť. Nedokážem si však ani predstaviť, aké náročné to pre ňu muselo byť. Bola vytrhnutá z úplne inej reality do skutočného sveta. Musela sa naučiť rozlišovať, čo sú skutočné fakty a čo boli výmysly jej otca. Spôsob, akým Tara píše o sebe a svojej ceste za vzdelaním vás vtiahne hneď od začiatku. Nedokážem si predstaviť, aké ťažké bolo písanie tejto knihy. Vracať sa do nemilosrdnej minulosti.

Nevedieť niečo s istotu, ale odmietať sa podvoliť tým, ktorí vyhlasujú istotu, bola výsada, ktorú som si dovtedy neudelila. Môj život rozprávali iní. Ich hlasy boli rázne, dôrazné, absolútne. Nikdy mi ani len nenapadlo, že môj hlas môže byť rovnako silný ako ten ich. (str. 188)

Ak ste knihu Vzdelaná doteraz nečítali, tak si ju nenechajte ujsť. Úprimná spoveď Tary vám zanechá v hlave množstvo otázok. Obzvlášť tá “prečo?” bude dominovať. Na druhej strane vám táto kniha snáď otvorí oči v tom, že pochopíte, akí vďační môžete byť za vzdelanie, ktoré ste dostali. Na úplný záver si ešte dovolím pochváliť dokonalú obálku.

DSC_0251

Za knihu ďakujem úžasnému vydavateľstvu Tatran. Na stránke vydavateľstva si môžete prečítať ukážku z knihy:

https://www.slovtatran.sk/knihy/novinky/vzdelana

Knihu si môžete zakúpiť v pevnej väzbe alebo ako e-knihu.

Titul: Vzdelaná

Originálny názov: Educated

Autor: Tara Westover

Počet strán: 312

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

2 comments on “Vzdelaná (Tara Westoverová)

  1. Ich spôsob života nebol problémový len preto, že boli mormóni. Ak si dobre pamätám, boli tam mormóni (na tej univerzite), ktorí s lekármi, hygienou a verejnou školou nemali žiaden problém. Hovorím to len preto, lebo si tu uviedla, že si sa nezamýšľala nad tým, ako mormóni žijú. Tak táto kniha tak isto nie je o tom, dokonca na to upozorňuje aj sama autorka v predhovore. Problémom nebola nejaká viera, ale choroba jej otca.

    Páči sa mi

    • Samozrejme s tým súhlasím, ale bolo tam spomenuté aj veľa z ich života. Nielen priamo Tary. A to mňa fascinuje. Nedávno som takto nazrela v knihe do života chasidov a tiež to bolo zaujímavé. Ďakujem za poznámku k recenzii.

      Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: