Romány

Vzala si mi všetko (Simona Rošková)

Na druhú knihu autorky Simony Roškovej som sa veľmi tešila. Po recenzovaní jej debutovej knihy Nechcem počuť tvoj plač, sme sa skamarátili. Simonu si vážim nielen ako autorku, ale aj skvelú recenzentku, od ktorej sa mám stále čo učiť. Trochu som sa obávala, či budem vedieť byť pri písaní tejto recenzie objektívna. Kniha Vzala si mi všetko ma však bavila. Bez ohľadu na to, že ju písala moja knihomoľská kamarátka.

DSC_0260

Jeden bytový dom, dve dcéry bez otcov a dve matky. Každá však svoju dcéru vychováva inak. Michaela sa po tragickej smrti upla na svoju dcérku Veroniku a venuje jej všetku lásku a pozornosť. Renáta naopak robí svojej dcére Johanke peklo na zemi. Dúfala totiž, že tehotenstvom si získa muža, ktorého milovala. On ju však odmietol. Renáta všetok svoj hnev prenáša na nevinnú dcéru. Vidí v nej totiž muža, ktorý ju odmietol a preto pociťuje ku svojej dcére averziu, ba až nenávisť. Dievčatká sa majú radi a ich matky spolu ako tak vychádzajú. Jedného dňa sa však všetko zmení. Renáta urobí svoje osudové rozhodnutie. Či dobré alebo zlé, to si musíte prečítať.

Plachá a uzavretá do seba bez zbytočných problémov prijímala svoj údel nechceného dieťaťa. Bez pohladenia, či iných materinských prejavov lásky, pokorne obchádzala matku. (str.77)

DSC_0264

Autorka si opäť vybrala veľmi ťažkú a silnú tému. Osud, ktorý postihol Johanku, vás určite chytí za srdce. Budete si vravieť, či skutočne niekde existuje matka, ktorá svojmu dieťatku nedá ani kúsok nehy. Obávam sa, že takých je určite veľa. Ženy zničené láskou, neľahkým osudom. Ženy, ktoré pri pohľade na svoje dieťa vidia krivdy minulosti. Renáta vás bude privádzať do zúfalstva. Ale možno v nej uvidíte iba zlomenú ženu, ktorá by sa iných okolností mohla byť úžasná a láskavá matka.

DSC_0263

Keď sa do knihy začítate, tak už neprestane. Pri troche voľného času ju prečítate za jedno popoludnie. Mne sa to podarilo za dva večery. Už aj toto je jedno zo znamení, že kniha je skvelá. Tak ako to bolo aj pri jej prvej knihe, ktorá sa venovala popôrodnej depresii, tak aj tu si pri čítaní budete klásť otázku, či ste dobrá mama. Ak teda už patríte k mamám. Bezdetné ženy si zase môžu povedať, že takto sa ku svojmu dieťaťu správať nebudú.

DSC_0267

Kto hľadá v knihe emócie, určite ich nájde. Bude vám pukať srdce od smútku, budete chcieť kričať od zlosti, pocítite aj závan strachu, ale v neposlednom rade vás zahreje láska a dojatie. Kniha je určená pre ženy, ktoré majú radi silné a dramatické príbehy reálneho života. Počas čítania som nezažila žiadne nudné a hluché pasáže. Pre mňa ako matku je to kniha, ktorá vo mne bude ešte dlho rezonovať. Navyše musím pochváliť aj krásnu obálku, ktorá maximálne vystihuje príbeh. Oči krásneho dievčatká, ktoré túžia po láske a pozornosti.

Ďakujem Simonke za knihu a veľmi si vážim jej dôveru.

Kúpiť si ju môže v pevnej väzbe alebo ako e-knihu do čítačky.

Titul: Vzala si mi všetko

Autor: Simona Rošková

Počet strán: 320

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Meridiano-press, s.r.o.

Foto: Drominička

1 comment on “Vzala si mi všetko (Simona Rošková)

  1. Spätné upozornenie: Po dnešnej noci mi nevolaj (Simona Rošková) – Drominicka Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: