Romány

Listy, ktoré nikto nečítal (Iona Greyová)

Knihu Listy, ktoré nikto nečítal som si všimla, keď vyšla v českom jazyku. Som rada, že som počkala na slovenské vydanie. Obálka je nádherná a Iona Greyová si pre čitateľov pripravila krásny príbeh.

DSC_0018

V roku 1943 sa v osudnom okamihu stretáva Stella s Danom. Stella je mladá žena, vydatá za vikára. Jej manželstvo je však bez štipky lásky a porozumenia. Dan je pilotom amerického letectva. Ich náhodné stretnutie sa zmení na bezpodmienečnú lásku. Dan prisľúbi Stelle, že po vojne sa vráti a budú spolu. O sedemdesiat rokov neskôr príde do Stellinho domu ďalší list od Dana. Je naliehavý a zrejme posledný. Lenže Stella v dome nežije. Ocitla sa tam dievčina menom Jess. Jej osud je tiež neľahký a v opustenom dome iba hľadá úkryt. Jess si list prečítala a pocítila potrebu Stellu vypátrať a pomôcť tak zomierajúcemu Danovi nájsť  jeho stratenú lásku. Stihne to Jess skôr ako ho premôže choroba?

Jesenné dni sa skracovali. O piatej sa Stella prestala snažiť prekonať očami šero a zatemnila okná. Taká škoda. Z oblohy zmizli ružové pruhy, popri ktorých vyzerali terakotové škridly na streche kostola ako čipkový volán. Uvedomila si, že to je ďalšia vec, ktorú musí pripísať na zoznam vojnových strát. Pomaranče. Čokoláda. Mydlo. Podvečerné západy slnka. (str. 50)

DSC_0027

Kniha v sebe ukrýva dva príbehy. Jeden je z minulosti. Odohráva sa na pozadí druhej svetovej vojny. Ten druhý je súčasný. Mnohí už iste viete, že milujem striedanie príbehov v knihe. Človeka to núti čítať viac a viac a pritom sa dozvedá informácie, ktoré sa prelínajú a postupne celému príbehu dávajú zmysel. Čo však mám ešte radšej? Listy v knihách. Je to úžasné osvieženie jednotvárnych stránok. Navyše by sa mi veľmi páčilo, keby sa listy písali aj v dnešnej dobe. Viete si predstaviť ako sa museli cítiť nedočkavo, keď napísali list a museli čakať dni, týždne a možno aj mesiace na odpoveď? V dnešnej dobe odošlete správu a možno ešte v tej istej minúte vám príde odpoveď.

DSC_0022

Ale nie o tom som chcela. Späť ku knihe. Je skvelá. Aj keď sa odohráva počas vojny, nemusíte sa báť násilia ani ničoho podobného. Môžete sa tešiť na dojímavý príbeh lásky. Bude vám trhať srdce nad nespravodlivosťami, ktoré zasiahnu lásku Stelly a Dana. Spolu s Jess budete veriť, že ich na konci života osud spojí.

DSC_0026

Keď som knihu dostala do rúk, mala som mierne obavy z jej hrúbky. Predsa len viac ako 400 strán. Ale viete čo, pokojne by som čítala aj ďalších štyristo. Kniha sa mi čítala veľmi dobre. Nielen kvôli striedaniu príbehov a listom, ale aj vďaka ľahkosti, s akou je napísaná. Myslím, že je vhodná ako darček pre ženu bez ohľadu na vek. Prídu si tu na svoje mladšie čitateľky, ale neurazí ani tie staršie. Pokiaľ máte rady romantické príbehy, tak tento určite stojí za prečítanie.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Lindeni. Ak máte chuť si prečítať úryvok, tak neváhajte:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/20822481/listy-ktore-nikto-necital/

Titul: Listy, ktoré nikto nečítal

Originálny názov: Letters to the Lost

Autor: Iona Grey

Počet strán: 440

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Lindeni

Foto: Drominička

0 comments on “Listy, ktoré nikto nečítal (Iona Greyová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: