Skutočné príbehy

Môj príbeh (Michelle Obamová)

Hneď v úvode musím napísať, že nepatrím k ľudom, ktorí by obzvlášť sledovali politiku. Základný prehľad o dianí u nás a vo svete však mám. Pamätám si, ako sa v USA stal Barack Obama prvým prezidentom tmavej pleti. Tento prezident mi bol sympatický a taktiež aj jeho manželka Michelle. Ona sa svoj príbeh rozhodla rozpovedať vo svojej knihe Môj príbeh, ktorú by som vám dnes rada predstavila.

DSC_0018

Životopisy nepatria k môjmu pravidelnému čítaniu. Pokiaľ však ide o zaujímavú osobnosť, veľmi rada sa o nej dozviem viac. Tak to bolo aj pri Michelle Obamovej. Sympatická prvá dáma, ktorej príbeh si zaslúži pozornosť. Kniha je rozdelená do troch častí. V tej prvej s názvom Moja cesta opisuje Michelle svoj život od útleho detstva až po kariéru právničky. Práve táto časť je podľa môjho názoru najviac inšpiratívna. Žena, ktorá pochádza z chudobnejšej, robotníckej rodiny sa nebála presadiť a ísť za svojim cieľom. Vo svojej knihe prejavuje nesmiernu vďaku svojim rodičom. Otcovi, ktorý trpel vážnou chorobou a matke, ktorá obetovala svoju kariéru a stála pri svojich deťoch. Všetko vo svojom živote obetovali práve Michelle a jej bratovi Craigovi. Boli prví, ktorí v ich rodine získali vysokoškolské vzdelanie. Ale ako opisuje autorka vo svojej knihe, nebolo to ľahké. Najväčším problémom pre ňu bola farba pleti. Neraz si povedala, že na to nemá. Nakoniec sa však nevzdala a stala sa úspešnou absolventkou Harvardu. Vo svojich spomienkach nezabúda ani na svojich starých rodičov či tetu. Nezabúda na nikoho, kto ju akýmkoľvek spôsobom ovplyvnil, pomohol je, či ju podporil.

Nemám na to. Nemám na to. Boli to pochybnosti vyplývajúce z toho, odkiaľ pochádzam a čo si o sebe myslím. Boli ako zhubný nádor, pri ktorom hrozí, že sa začne šíriť, až kým nenájdem spôsob, ako ho zastaviť. (str.67)

Druhá časť nesie názov Naša cesta. Za akých okolnosti sa spojila cesta Michelle s Barackom a aj kto koho prvý pobozkal. To všetko sa v knihe dozviete. Michelle opisuje aj život svojho manžela. Aký je, odkiaľ pochádza. Píše o ňom s láskou, ale aj s pocitom trápenia. Bola pri ňom pri každom rozhodnutí a vždy ho podporovala. Bola manželkou muža, ktorý sa rozhodol kandidovať za prezidenta a všetko v jej živote sa muselo prispôsobiť jedinému cieľu. Dostať sa do Bieleho domu.

DSC_0021

Počas nocí, keď bol Barack vo Washingtone, som ležala v posteli a cítila sa, akoby som bola sama proti celému svetu. Chcela som Baracka pre našu rodinu. No zdalo sa, že všetci ostatní ho chcú pre našu krajinu. (str. 229)

Bolo fascinujúce čítať o tom, ako prebiehala kampaň pre budúceho prezidenta. Koľko úsilia do nej museli obaja vložiť a koľko ľudí im pomáhalo. Michelle píše o celom kolotoči. Spomína na príjemné stretnutia a aj to, ako protikandidáti začali viesť antikampaň. Ona vedela, že politika je plná špinavostí, ale netušila, do akej miery.

Predsa len, Barack bol černochom v Amerike, V skutočnosti som neverila, že vyhrá. (231)

Barack však vyhral a stal sa prvým Afroameričanom, ktorý sa dostal do Bieleho domu. Táto časť ich života je v knihe pod názvom Cesta pokračuje. Táto ma aj najviac bavila. Dozviete sa množstvo pikošiek o Bielom dome, o živote prezidenta a hlavne živote prvej dámy. Michelle píše o svojich projektoch, do ktorých dala všetko. Pomoc pre vojnových veteránov, projekt pre lepšie stravovanie detí či projekt pre vzdelávanie dievčat. Je to len zlomok toho, o čo sa počas ôsmych rokov usilovala a veľa z toho sa jej podarilo.

DSC_0022

Michelle píše tak, že máte pocit, že je vaša dlhoročná kamarátka a iba vám rozpráva o svojom živote. Svoj príbeh podáva s takou úprimnosťou, že miestami som mala chuť plakať, inokedy som sa zasmiala nad absurdnosťou protokolu, ktorý sa jej nepodarilo dodržať. Jej príbeh ide od srdca a viete, že táto žena sa na nič nehrá. Život v Bielom dome je nesmierne náročný a neviem si ani predstaviť, že by som stratila všetko svoje súkromie. Knihu odporúčam prečítať každej žene a pevne verím, že by zaujala aj mužov. Jej to príbeh mimoriadnej ženy, ktorá sa pred svetom „vyzliekla donaha“ a odkrýva aj tie najbolestivejšie momenty. Po prečítaní tejto knihy mi je rodina Obamovcov ešte sympatickejšia. Pokiaľ sa pre knihu rozhodnete, tak si ju dávkujte postupne, pretože obsahuje množstvo informácií, ktoré vás pohltia. Aspoň u mňa to bolo tak, že som nevedela prečítať na jedenkrát toľko ako pri beletrii. Navyše obsahuje aj fotografie z rodinného archívu, ku ktorým som sa počas čítania veľakrát vracala.

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Tatran. Pozrite si ukážku:
http://www.slovtatran.sk/knihy/novinky/moj-pribeh-#ukazka-z-knihy-

Titul: Môj príbeh

Originálny názov: Becoming

Autor: Michelle Obama

Počet strán: 424 + 16 (fotografie)

Rok vydanie: 2019

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

0 comments on “Môj príbeh (Michelle Obamová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: