Detektívky Trilery

Annabelle (Lina Bengtsdotter)

Severské krimi a trilery sa v našich končinách tešia veľkej popularite. Medzi konkurenciu sa dostala aj Lina Bengtsdotter s jej debutovou knihou Annabelle. V roku 2017 získala autorka za túto knihu ocenenie za najlepší debut na festivale Crimetime Specsawers Award. Oplatí sa knihu prečítať?

DSC_0025

V malom švédskom mestečku Gullspång zmizne sedemnásťročná Annabelle. Na pomoc pri pátraní sú povolaní aj vyšetrovatelia zo Štokholmu. Charlie Lagerová spolu s jej kolegom Andersom. Keď Charlie dostáva príkaz odcestovať na pomoc, najradšej by z prípadu vycúvala. Mesto Gullspång totiž veľmi dobre pozná. Jej návrat v nej otvára staré spomienky, na ktoré by najradšej zabudla. Podarí sa jej nájsť zmiznuté dievča a navyše živé?

DSC_0027

Počas celého čítania sa s vami vlečie ťaživá minulosť Charlie. Po každej stránke sa dozvedáte viac, ale pritom stále neviete všetko. Popritom sa striedajú kapitoly s osudným dňom, kedy Annabelle zmizla. Práve tie vás budú poháňať ďalej a ďalej v čítaní. Zisťujete, kto klame a zavádza. Popritom si robíte v hlave vlastnú verziu udalostí. Bude to kňaz, knihovník, nemyslený kamarát alebo nebodaj otec? Kto je za jej záhadným zmiznutím a kde je? To sú otázky, ktoré si budete klásť až do momentu, kým neprídete na poslednú stranu.

Kniha ma vtiahla od prvej strany a až do konca som sa jej ťažko vzdávala. Jednoducho som potrebovala vedieť, ako sa veci majú. Autorka ma svojský štýl. V knihe nie sú žiadne zbytočnosti, je v nej veľa dialógov. Ťažšie sa mi zvykalo na prechody medzi priamou rečou a myšlienkami. Možno je to poznávacie znamenie autorkinho rukopisu. Občas to bolo pre mňa mätúce. Nevedela som, čo bolo vyslovené nahlas a čo boli iba myšlienky. Postupne som si však zvykla.

DSC_0029

Kniha aj téma sa mi veľmi páčili. Autorka poukazuje na problémy malého mesta. Každý sa s každým pozná. Je bežné, že syn najväčšieho zamestnávateľa v okolí si môže dovoliť všetko a zakryje to vyhrážkami. Ak mu niekto nespraví po vôli, príde u otca o prácu. Ide o ťažký život, kde prevláda alkohol. V ničom inom už miestni ľudia nevidia nádej. Hlavnú postavu Charlie som si neobľúbila. Jej správanie bolo chladné a príliš uzavreté. Postupne však čítaním zistíte prečo.

Pokiaľ patríte k fanúšikom detektívnych trilerov, tak ako ja, skúste si prečítať aj Annabelle. Číta sa naozaj rýchlo a dychtivo. Minulú jeseň vyšla autorke už aj druhá časť s inšpektorkou Charlie a ja sa už teraz teším, kedy bude dostupná v slovenčine. Možno v ďalšej časti sa už s Charlie „skamarátim“. A ešte niečo, obálka je úžasná. Dokonale vystihuje celý príbeh.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Grada Slovakia.

https://www.grada.sk/annabelle-100007/

Titul: Annabelle

Originálny názov: Annabelle

Autor: Lina Bengtsdotter

Počet strán: 320

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Grada Slovakia

Foto: Drominička

2 comments on “Annabelle (Lina Bengtsdotter)

  1. Spätné upozornenie: Beatrice (Lina Bengtsdotter) – Drominička Číta

  2. Spätné upozornenie: Francesca (Lina Bengtsdotter) – Drominicka Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: