Detská literatúra Ostatné

Kvapky na kameni (Gabriela Futová, Veronika Šikulová, Zuzana Štelbaská, Klára Kubíčková, Monika Kompaníková, Monika Kapráliková, Hana Krutílková, Kamila Musilová, Lucie Jarkovská)

„Som ako kvapka na kameni. Kvapká stále na to isté miesto, necháva tam stopu. A ja zanechávam stopu v srdciach mnohých ľudí.“

Myslím si, že mnohí z vás (tak ako aj ja) si povedali, že sa roztrhlo vrece s knihami s príbehmi o ženských hrdinkách. Rebelky, Superženy a v neposlednom rade Kvapky na kameni, ktorú vám dnes predstavím. Priznám sa, už sa mi ich zdalo dosť. Ale aj po prečítaní tretej z menovaných som rada, že všetky tri vyšli.

DSC_0143

Kniha Kvapky na kameni bola inšpirovaná práve Príbehmi na dobrú noc pre rebelky. Chýbali v nich totiž naše ženy. Ženy zo Slovenska a Českej republiky. Preto prišiel skvelý nápad, zostaviť vlastnú knihu. Knihu, kde budú mať miesto ženy, ktoré sa angažovali v politike, v športe, vo vede alebo aj v hudbe. Najdôležitejšie je, že to boli naše ženy. Pretože dve krajiny so spoločnou minulosťou majú koho ponúknuť.

DSC_0146

Kniha bola zostavená z textov deviatich autoriek. Sú nimi Gabriela Futová, Veronika Šikulová, Zuzana Štelbaská, Klára Kubíčková, Monika Kompaníková, Monika Kapráliková, Hana Krutílková, Kamila Musilová, Lucie Jarkovská. Dopĺňajú ju ilustrácie až dvadsiatich šiestich ilustrátoriek. Obrázky sú nádherné. Sú rôzne, ale každý je presvedčivý a krásny. Každá žena je vykreslená dôveryhodne a s úctou. Rôznorodosť ilustrácií dodáva knihe správny šmrnc.

DSC_0149

V knihe sa nachádza päťdesiat príbehov. Predslov náš presviedča, že bolo ťažké vybrať z množstva inšpiratívnych žien iba päťdesiat. Musím sa priznať, že veľa z nich som nepoznala. O to viac ma ich príbehy zaujali. Spoznala som veľa žien, ktoré bojovali proti rasizmu, pomáhali Židom počas vojny. Ženy, ktoré sa snažili presadiť v politike, či ženy, ktoré bojovali za ženské práva.

DSC_0152

Viete ktorá z nich sa snažila založiť dievčenskú školu alebo ktorá pomáhala sirotám po druhej svetovej vojne? To, čo tieto ženy dokázali, je obdivuhodné. Väčšina z nich žila v neľahkých časoch, keď ženský hlas a názor neznamenal nič. Aj napriek tomu sa snažili presadiť a neboli ticho.

DSC_0155

Každý z príbehov je písaný pútavo. Ak sa rozhodnete čítať ich s deťmi, popísané osudy ich určite zaujmú. Slová, ktoré deti zrejme nebudú poznať sú podčiarknuté a v závere knihy vysvetlené. Ide o slová ako feminizmus, deportácie, monarchia či odboj. Deti sa aj vďaka tomu naučia niečo nové. Kniha však nie je iba pre deti. Myslím si, že aj dospelí si v nej radi zalistujú a prečítajú si postupne každý príbeh. Veď ako inak by sme sa dozvedeli kto je Carmen Mária Štefánia Beatrix Farkašová? Pre mňa nečakané zistenie. Rovnako aj to, kto bola frajlenka Holóška.

DSC_0150

Nemyslite si, že v knihe nie je žiadna známa žijúca žena. Je v nej veľa príbehov žien zo súčasnosti. Dočítate sa napríklad o Marike Gombitovej, Hane Hegerovej či športovkyni Nasti Kuzminovej. Ale nechýba ani Terézia Vansová, Veronika Vadovičová či Věra Čáslavská. Mnohé odvetvia tu majú svoju zástupkyňu.

Ku knihe je priložený aj malý letáčik, kde nájdete časovú os. V nej je stručne vysvetlené, ako sa tvorili dejiny. Pochvalu si zaslúži krásna obálka  pekne znázorňujúca kvapky. Mimochodom, názov Kvapky na kameni ma spočiatku dosť prekvapil. Nerozumela som mu. To však trvalo iba kým som si prečítala začiatok úvodu. Potom som pochopila a musela som uznať, že názov je dokonalý a výstižný.

DSC_0147

Ja mám doma Rebelky aj Superženy a vôbec neľutujem, že som sa rozhodla siahnuť aj po Kvapkách. Ak chcete svojim deťom darovať knihu, ktorá im predstaví inšpiratívne ženy, tak Kvapky na kameni stoja za povšimnutie. Mnoho príbehov môžu využiť aj v škole. Deti sa z knihy dozvedia na konkrétnych príkladoch veľa o našej histórií. Vydavateľstvo knihu odporúča pre čitateľov od 8 rokov. Ja osobne by som počkala na vek od 10 rokov. Kniha je vhodným darčekom aj pre dospelú ženu, ktorá rada číta o skutočných príbehoch žien, ktoré v živote niečo dokázali. U mňa si Kvapky na kameni vyslúžili čestné miesto v knižnici. Ako to bude u vás?

V knihe si môžete zalistovať na stránke vydavateľstva:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/22092953/kvapky-na-kameni/

Titul: Kvapky na kameni

Autorky: Gabriela Futová, Veronika Šikulová, Zuzana Štelbaská, Klára Kubíčková, Monika Kompaníková, Monika Kapráliková, Hana Krutílková, Kamila Musilová, Lucie Jarkovská

Počet strán: 224

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Albatros

Foto: Drominička

0 comments on “Kvapky na kameni (Gabriela Futová, Veronika Šikulová, Zuzana Štelbaská, Klára Kubíčková, Monika Kompaníková, Monika Kapráliková, Hana Krutílková, Kamila Musilová, Lucie Jarkovská)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: