Young adult

Magický advent (Zuzka Šulajová)

Slovenskú autorku Zuzku Šulajovú pozná veľmi veľa čitateliek. Jej Džínsové denníky si získali množstvo priaznivcov. Ja som Zuzkine knihy doteraz nečítala. Jej tínedžerské knihy ma vekovo minuli. Vydavateľstvo Tatran tento rok prináša jej ďalšiu knihu s názvom Magický advent. Tentokrát som sa dala zlákať na čítanie aj ja.

DSC_0186

Sofia má šestnásť rokov. Je knižná blogerka a vlogerka, ktorá žije v Bratislave. Je tajne zamilovaná do Sama, ktorý je o ročník vyššie. Sofia žije iba s mamou. Jej otec zomrel pred pár rokmi v dome ich dedka na lazoch. Sofia tam odvtedy nešla. Nechcela sa vracať na toto miesto. Akoby ho zo smrti svojho otca vinila. Jedného dňa však jej starý otec na lazoch skolabuje a ratujú ho susedia. Sofiina mama okamžite vyrazí za otcom. Jeho zdravotný stav si však vyžaduje opateru. Pre Sofiu, tak nastáva obrovská zmena. Musí sa načas presťahovať na lazy. S nevôľou opúšťa hlavné mesto a ocitá sa na samote. Ľudia tu však nesedia iba doma, ako si pôvodne myslela. Pripravujú sa na sviatky a to so všetkými tradíciami, aké existujú. Mladé dievčatá príjmu Sofiu medzi seba a učia ju mágii, ktorou si kedysi dievčatá pričarovali svojich ženíchov. Na lazoch začne byť o Sofiu dosť veľký záujem medzi chalanmi. Odolá Sofia pokušeniu? Alebo si pričaruje svojho vysnívaného Sama?

DSC_0179

Som veľmi rada, že som si vybrala túto knihu. Obzvlášť na čítanie pred Vianocami. Nečakala som, že sa dokážem vcítiť do hlavnej hrdinky. Už len preto, že mám dvojnásobok rokov. Ale prekvapivo mi bola dosť podobná. Viem si predstaviť, že keby som teraz mala šestnásť, bola by som takmer ako ona. Dievča, ktoré miluje knihy, nehanbí sa za to, ale pri chalanoch je trochu opatrnejšia a nesmelá. Jediné, čo mi prekážalo, bolo príliš veľa alkoholu.  To už zo mňa asi vyžarovala matka, ktorou som teraz.

DSC_0180

Od knihy je veľmi ťažké odtrhnúť sa.  Má formu denníka, ktorý si Sofia píše.  Ten nie je rozdelený iba na dni, ale aj na čas. Preto boli niektoré kapitoly veľmi kratučké. Nechýbajú ani správy z četov či sms. To je niečo, čo mňa rozhodne baví. Vyjadrovanie aj štýl je samozrejme prispôsobený vekovej kategórii, pre ktorú je kniha určená, ale ani mne sa kniha nečítala zle. Bolo v nej veľa vtipných dialógov. Neraz som vyprskla do smiechu, ale bola som aj viackrát dojatá či rozčúlená.

A teraz k samotnému príbehu. Je krásny. Čaro adventu a Vianoc vás chytí za srdce a navodí vo vás vianočnú náladu, či chcete alebo nie. Veľmi oceňujem, že sa autorka pokúsila priblížiť vianočné tradície mladým ľuďom. Tajomné veštenie z halušiek či olova. Koledníci či vymetanie kútov na Luciu. Toto všetko a ešte oveľa viac je v knihe predstavené. Ja si na mnohé z nich spomínam, ale viem, že väčšina sa vykonáva a dodržiava iba na dedinách. Možno aj vďaka tejto knihe sa niektoré obnovia. Alebo si aspoň dievčatá budú chcieť pričarovať svojho vyvoleného. Ja už svojho doma mám, ale keby som slobodná, tak by som to skúsila. Možno by to stálo za to.

DSC_0183

Okrem toho sa mi veľmi páčilo vykreslenie lazov. Pri čítaní som mala chuť ísť niekam na chalupu, kde je ticho a veľa snehu. Tam si pri krbe čítať a popíjať varené víno. Som rada, že autorka tínedžerom priblížila život na dedine. Poukázala na dobrosrdečných ľudí, ochotu pomáhať a krásnu prírodu. A hlavne ukázala, že život na dedine nemusí byť iba nuda.

Magický advent je kniha, ktorú si musí prečítať každá mladá baba. Som si istá, že príjemný pocit zanechá aj v nás starších. Navodí príjemnú náladu z Vianoc a čarovného obdobia pred nimi. Hoci ide o knihu, ktorá ma viac ako štyristošesťdesiat strán, prečítate ju rýchlejšie, ako by ste chceli. Ak ešte nemáte darček pre svoju dcéru vo veku od 15 rokov, tak táto kniha je ideálna. Zaručene urobí radosť. Ja som rada, že som si prečítala niečo mimo svojich obľúbených žánrov. Kniha mi dala viac, ako som čakala.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Tatran.

Kúpiť si ju môžete v krásnej pevnej väzbe.

Titul: Magický advent

Autor: Zuzka Šulajová

Počet strán: 464

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

0 comments on “Magický advent (Zuzka Šulajová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: