Romány

Proces (Annette Hessová)

Kníh s tematikou druhej svetovej vojny nájdete v kníhkupectvách skutočne veľa. Tentokrát však na trh prišiel trochu iný príbeh z tohto obdobia. Kniha Proces, ktorú napísala Annette Hessová, sa odohráva po vojne a ukazuje prvý osvienčimský proces.

DSC_0212

Eva je mladá Nemka, ktorá sa živí ako prekladateľka a tlmočníčka do poľského jazyka. Býva s rodičmi a súrodencami a jej rodičia prevádzkujú reštauráciu, nad ktorou všetci bývajú. Má priateľa Jürgena a celkom príjemný život. V deň, keď Jürgen prišiel po prvý raz na návštevu k Eviným rodičom, ju odvolali do práce. Ako vždy čakala preklad zmluvy. Ona však dostala ponuku tlmočiť na prvom súdnom procese proti príslušníkom SS, ktorí mali mať na svedomí tisícky životov v koncentračnom tábore Osvienčim. Jej rodičia ju od tejto práce odhovárali. Vraj má slabú nervovú výbavu. Ona však prácu vzala. Prečo jej rodina nechcela, aby sa zúčastnila procesu? Naozaj majú strach o jej psychiku alebo je v tom aj niečo iné?

DSC_0214

Na túto knihu som bola veľmi zvedavá. Dôvodom bol fakt, že ide o iný príbeh, ako tie, ktoré som doteraz čítala. Nešlo o vyrozprávanie jedného osudu z tábora. Ide o príbeh Nemky, ktorá si vojnu nepamätá. Až do procesu žila v istej naivite. Tá sa však počas procesu mení. Prostredníctvom výpovedí svedkov sa dostávame aj do tábora. Aj tentokrát všetko sedí podľa informácií, ktoré som sa dozvedela z iných kníh. Dobytčie vagóny, selekcie, baraky, apel, a to najhoršie, splynovanie. Výpovede svedkov sú smutné a viete, že bohužiaľ reálne. Preto vás zarazí postoj obžalovaných, ktorí sústavne tvrdia, že sú v tom nevine, alebo že o ničom nevedeli. Bolo mi z toho zle a naozaj smutno.

„V deň oslobodenia som bol nahý, vážil som tridsaťštyri kilogramov, po celom tele som mal čiernosivé vyrážky, vykašliaval som hnis. Keď som sa na seba pozrel, mal som pocit, akoby som videl svoju röntgenovú snímku. Už len kostra. No zaprisahal som sa, že to chcem prežiť, lebo musím povedať, čo sa stalo.“ (str.135)

Kniha nie je členená na kapitoly. Jednotlivé úseky textu sú však rozdelené na kratšie časti a tak sa číta celkom rýchlo. Okrem osudu hlavnej postavy Evy sa tu odvíjajú aj iné príbehy. Príbeh jej rodičov, partnera Jürgena a v neposlednom rade jej sestry Annegret. Musím povedať, že tá ma šokovala asi najviac. To, čo dokáže spraviť človek s nedostatkom sebadôvery a s túžbou po uznaní a pochvale. Uff. Verím, že sa to bežne nikde nedeje. Počas celej knihy prežívate aj ľúbostný príbeh Evy, ktorý nie je taký jednoduchý, ako by sa mohlo spočiatku zdať. Mne osobne sa veľmi páčil jej prerod z nesmelej a poddajnej ženy, na sebavedomú a sebestačnú dámu.

DSC_0215

Kniha sa číta napriek téme celkom ľahko. Pokiaľ patríte k čitateľom, ktorí majú radi príbehy z obdobia druhej svetovej vojny, určite si skúste prečítať aj Proces. Je to niečo iné, ale tiež veľmi zaujímavé. Autorka sa opiera o skutočné výpovede na prvom osvienčimskom procese. Keď k tomu pridáte rodinné a partnerské vzťahy, nemôže z toho vzniknúť zlá kniha.

button-bux-e1541068323208

https://www.bux.sk/knihy/423080-proces.html

Titul: Proces

Originálny názov: Deutches Haus

Autor: Annette Hess

Počet strán: 288

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Ikar

Foto: Drominička

0 comments on “Proces (Annette Hessová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: