Detská literatúra

Maľovaná príroda – Farby v prírode (Magdalena Konečná, Jana Sedláčková, Štěpánka Sekaninová)

Asi sa už budem opakovať, keď opäť spomeniem, že v poslednom čase vychádzajú nádherné detské knihy. Tak je to aj s knihou, ktorú vám chcem predstaviť dnes. Maľovaná prírodaFarby v prírode, ktorú napísali autorky Jana Sedláčková spolu so Štěpánkou Sekaninovou, je nádherná.

DSC_0216

Môj syn je momentálne v období, keď ho začíname učiť farby. Preto som sa tejto knihe potešila. Hoci som vedela, že je určená pre deti od šesť rokov a ten náš má iba dva. Kniha je prekrásna. Na prvý pohľad zaujme obálkou, na ktorej sú nádherné maľované ilustrácie. Už len preto by som si ju v kníhkupectve vzala do rúk. Ilustrácie sú fascinujúce a ilustrátorka Magdalena Konečná odviedla úžasnú prácu. Obrázky zaujmú aj mladšie deti. Dokonca aj dvojročné. Pýtate sa, prečo je kniha o farbách až pre deti od šesť rokov? Veď tie už by mali farby poznať. Tiež som nad tým premýšľala skôr, ako som knihu vzala do rúk.

DSC_0219

Kniha je rozdelená na časti podľa dvanástich farieb.  Každej farbe patrí jedna dvojstránka. Každá farba potom obsahuje kratučký poetický text. Spodná časť strán vymenúva odtiene danej farby. A to je jeden z dôvodov, prečo je kniha vhodná pre staršie deti. Napríklad biela farba má odtiene arktickú bielu, mandľovú, alabastrovú či slonovinovú. Zvyšok každej strany patrí obrázkom. Od zvierat, cez rastliny až po kamene. Jednoducho všetko možné, čo má takú farbu, o akej tá – ktorá stránka hovorí.

DSC_0220

Úlohou väčších detí je spájať pomenovanie farieb s príslušným obrázkom. Napríklad pri žltej jantárovej musia deti nájsť na obrázku jantár, prípadne pri levanduľovo fialovej ukázať na krásny záhon s levanduľami. Týmto spôsobom sa deti naučia odtiene farieb, pritom si poctivo prejdú všetkými obrázkami a navyše sa aj dobre zabavia.

DSC_0221

Záver knihy ponúka prekvapenie v podobe návodu na miešanie farieb. Nielen základné informácie, ale aj presné dávkovanie farebných kvapiek, ak chcete získať tyrkysovú či limetkovú. Myslím, že toto by deti tiež mohlo zaujať a pri najbližšom maľovaní sa skúsia pohrať aj s kombinovaním farieb a vytváraním zaujímavých odtieňov.

DSC_0222

Aj napriek tomu, že kniha je určená pre staršie deti, dá sa bez problémov využiť aj pre tie menšie, ktoré sa ešte len učia rozoznávať farby. Na obrázkoch si môžu zopakovať pomenovania zvierat či vecí, ktoré už poznajú. Alebo sa môžu naučiť nové pojmy. Malé deti však nemôžete nechať s knihou samé. Nejde o leporelo a stránky by sa mohli ľahko potrhať. Na spoločné čítanie je však kniha ideálna. Ilustrácie sú dostatočne verné, nemusíte sa báť, že slon by nevyzeral ako slon.

DSC_0225

Pre mňa je táto kniha jedna z najkrajších, ktoré tento rok pribudli do našej detskej knižnice. Som presvedčená, že deťom sa bude veľmi páčiť. Môžu s ňou zažiť veľa zábavy a pritom sa ešte naučiť niečo nové.

 

Ďakujem vydavateľstvu Albatros za skvelú knihu. Zalistujte si v nej na stránke:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/22502866/malovana-priroda-farby-v-prirode/

Titul: Maľovaná príroda – Farby v prírode

Autor: Jana Sedláčková, Štěpánka Sekaninová

Ilustrácie: Magdalena Konečná

Počet strán: 32

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Albatros

Foto: Drominička

1 comment on “Maľovaná príroda – Farby v prírode (Magdalena Konečná, Jana Sedláčková, Štěpánka Sekaninová)

  1. Spätné upozornenie: Maľovaná príroda – Farby krajiny (MAGDALENA KONEČNÁ, JANA SEDLÁČKOVÁ, ŠTĚPÁNKA SEKANINOVÁ) – Drominicka Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: