Detská literatúra

Maľovaná príroda – Farby krajiny (MAGDALENA KONEČNÁ, JANA SEDLÁČKOVÁ, ŠTĚPÁNKA SEKANINOVÁ)

Presne pred rokom som vám priniesla recenziu na krásnu detskú knihu z edície Maľovaná príroda. Vtedy to boli Farby v prírode, tentokrát vyšla kniha s podtitulom Farby krajiny. Autorky Jana Sedláčková a Štěpánska Sekaninová vás prevedú rôznymi kútmi sveta.

Hneď v úvode sa dočítate, kam vás táto kniha zavedie. Spolu s deťmi sa môžete zamyslieť nad tým, že každá krajina má svoje farby. Na piesočných dunách sú to odtiene hnedej a zlatistej, dažďový prales prekypuje jasnými, sýtymi farbami.

Kniha je rozdelená na dvanásť častí, každej z nich patrí jedna dvojstránka. Nachádza sa tu polárna krajina, tajga, rašelinisko, zmiešaný les, jazero, lúka, stredomorie, korálové útesy, púšť, savana, dažďový prales, a jaskyňa. Ku každej téme nájdete krátky poetický text. V ňom sú niektoré slová zvýraznené. Ak čítate spolu s menšími deťmi, môžu vám ich ukázať na obrázkoch.

Horná lišta knihy obsahuje odtiene farieb pre dvojstránku. Každá z nich nesie netradičný názov, ktorý zrejme v bežnej konverzácií nepoužijete. V tejto knihe však majú význam. Väčšinou ide o odtiene farieb, ktoré sú nazvané po kvetoch, stromoch či zvieratách. Nikto zrejme nepovie „delfínia sivá“ alebo „hmlovomodrá“ farba. Zatiaľ čo „levanduľová“ alebo „kaki“ sú používané častejšie.

Ak sa vám zdajú niektoré farby zvláštne, určite máte pravdu. Netradičné názvy však majú svoj význam. Takmer celá dvojstránka je totiž ilustrovaná rôznymi zvieratami, rastlinami či jazierkami, z ktorých sú názvy odtieňov odvodené. Keď som pozerala knihu so svojím synom, prečítali sme si odtieň farby a potom sme podľa názvu hľadali zvieratko či rastlinku, podľa ktorej ho autorky nazvali. Takže keď sme si prečítali napríklad odtieň „čmelia žltá“ usilovne sme hľadali spolu čmeliaka. Práve to bola najväčšia zábava.

Tak ako odtiene, aj ilustrácie v knihe sú s pomenované. Ak by ste si neboli istí, čo za rastlinku máte hľadať, tak práve popis vám pomôže. Ilustrácie sú však zrozumiteľné a ani menšie dieťa nebude mať problém rozoznať, čo sa na obrázku nachádza. A tých je tu naozaj neúrekom. Už len samotné listovanie v knihe bude pre deti veľké dobrodružstvo.

Posledná dvojstránka sa venuje kombinovaniu farieb. Ktoré farby spolu navzájom ladia. Je tu znázornený kruh, podľa ktoré sa môžu deti neskôr riadiť. Ich obrázky budú potom vždy farebne zladené. Nájdete tu aj zopár ukážok.

Druhá kniha z edície Maľovaná príroda sa autorkám opäť vydarila. Je vhodná pre deti od šesť rokov, ale zaujala aj môjho trojročného. Či už to boli krásne ilustrácie alebo zábavná hľadiaca hra, ktorú sme si ku knihe vymysleli. Je iba na vás či sa rozhodnete knihy kupovať ako sériu alebo si vyberiete jednu s nich. V princípe sú rovnaké, ale obe majú svoje čaro. Navyše musím oceniť kvalitný výkresový papier, vďaka ktorému sa kniha tak skoro nezničí.

Knihu nájdete za skvelú cenu na stránke vydavateľstva:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/23021678/malovana-priroda-farby-krajiny/

Titul: Maľovaná príroda – Farby krajiny

Originálny názov: Malovaná příroda – Barvy krajiny

Autor: Jana Sedláčková, Štěpánka Sekaninová

Preklad: Ivana Černáková

Ilustrácie: Magdalena Konečná

Počet strán: 32

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Albatros

Foto: Drominička

0 comments on “Maľovaná príroda – Farby krajiny (MAGDALENA KONEČNÁ, JANA SEDLÁČKOVÁ, ŠTĚPÁNKA SEKANINOVÁ)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: