Trilery

Cesta domov (Sebastian Fitzek)

Sebastian Fitzek je bezpochyby skvelý autor v žánri psychologický triler. Jeho knihy buď milujete alebo odsudzujete. Mňa jeho knihy bavia. Prišlo však obdobie, keď som bola Fitzekom presýtená. Po dlhšom čase som vzala do rúk jeho knihu. Nesie názov Cesta domov a moja chuť na jeho knihy sa opäť vrátila.

Jules prevezme službu na tiesňovej linke za svojho priateľa. Táto linka slúži pre ženy, ktoré sa v noci ocitnú samé vonku a potrebujú niekoho na sprevádzanie. Na linke sa ocitne Klara, ktorá si je istá, že ju prenasleduje psychopat, ktorý nedávno na stenu napísal dátum jej smrti. Ten deň je dnes a jej boj o život práve zažína. Pomôže jej pritom Jules?

Viete si predstaviť, že by ste vedeli dátum svojej smrti? Ja rozhodne nie. Vtedy musí určite platiť veta, ktorá je aj na obale knihy. „Kto pozná dátum svojej smrti, už umiera…“. Som si istá, že presne tak sa cítila aj Klara, ktorá chcela osud vziať do vlastných rúk.

Autor sa vo svojich knihách venuje vždy inej pálčivej téme. Tentokrát si vybral obzvlášť nepríjemnú. Domáce násilie páchané na ženách. Medzi postavami nájdete obete aj násilníkov. Autor sa cez Klaru a Julesa snaží ukázať, že sa treba násiliu vzoprieť. Je to však naozaj také jednoduché?

Príbeh je poňatý tak, ako som u autora zvyknutá. Kniha sa veľmi ťažko odkladá. Kapitoly sú krátke a skončia vždy tak, že musíte pokračovať. Striedajú sa pohľady Julsa aj Klary. Myslíte si, že máte všetko pod kontrolou, ale potom príde zvrat. Taký, že keby stojíte, spadnete na zadok. Zvratov je niekoľko. Stále sa mení podozrivý, stále sa menia okolnosti. Autor vás drží „v šachu“ až do poslednej strany. Nehovoriac o tom, že neraz som mala z napätia zimomriavky a občas mi prišlo nevoľno. Pripravte sa aj na niekoľko nechutností či zvráteností. K tomuto príbehu to jednoducho patrí.

Kniha s najdokonalejšou obálkou z Fitzekoviek v sebe ukrýva aj „premakaný“ príbeh. Tabuizovaná téma domáceho násilia je prepracovaná zo všetkých strán. Aj kvôli tomu je kniha miestami zvrátená, šokujúca, nechutná. Na to sme už u autora zvyknutí. Bez toho by to jednoducho nebol Fitzek. Nechýbajú ani nečakané zvraty, ktoré vo vás vyvolajú milión otázok. Táto kniha bola mojim posledným pokusom na prinavrátenie chuti na autorove diela. Podarilo sa. Cesta domov sa radí hneď za môjho najobľúbenejšieho Pasažiera 23. Ak máte náladu na psychologický triler, určite nebudete sklamaní.

Knihu kúpite aj na eshope vydavateľstva Tatran:

https://www.slovtatran.sk/cesta-domov

Titul: Cesta domov

Originálny názov: Der Heimweg

Autor: Sebastian Fitzek

Preklad: Zuzana Kovačiková

Počet strán: 304

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

0 comments on “Cesta domov (Sebastian Fitzek)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: