Trilery

Pasažier 23 (Sebastian Fitzek)

Po tom, ako som nedávno prečítala Balík Terapiu, som bola zvedavá aj na knihu Pasažier 23. Toto je tretia kniha od Sebastiana Fitzeka, ktorá vyšla vo vydavateľstve Tatran. Prvé dve boli vydarené. Ale tretia? Tak tá bola jednoducho „pecka“!

IMG_20180708_211445_068.jpg

Príbeh sa odohráva na zaoceánskej výletnej lodi Sultán. Hlavná postava, vyšetrovateľ  Martin, tam pred rokmi prišiel o manželku Nadju a o syna Timmyho. Bola to vraj samovražda. Matka vyhodila cez palubu najskôr syna a potom skočila aj ona. Martin sa s tým nevie zmieriť. Keď mu však jedného dňa zavolá pasažierka, ktorá sa plaví na Sultánovi niekoľko rokov a povie mu, že má nové informácie o smrti jeho rodiny, za pár hodín je na palube aj Martin. Keď sa loď pohne na more, tak vie, že už nie je cesty späť.

Na lodi však zistí, že podobný vzorec sa zopakoval znova. Zmizla matka a aj dcéra. Tentokrát sa však stalo niečo, čo nikto nečakal. Dievčatko menom Anouk sa po 2 mesiacoch zjavilo opäť na Sultánovi. Nechce sa s nikým rozprávať a preto kapitán poprosí o pomoc Martina, ktorý je okrem vyšetrovateľa aj schopný psychológ.

“Aký najhorší čin si spáchala vo svojom živote?”

Počas celého príbehu sa odkrývajú nové a nové skutočnosti a celý dej sa neustále zamotáva. Tak vám nezostáva nič iné iba čítať ďalej. Bežne si popri knihe robím poznámky a zapisujem si pasáže, ktoré sa do recenzie môžu hodiť. Žiaľ, pri tejto som na to nemala čas. Kniha Pasažier 23 je ako droga. Stále potrebujete viac. A ako to už u Fitzeka býva, tak akokoľvek si v hlave robíte závery, tak je to úplne zbytočné. Koniec je úplne iný, ako by ktokoľvek čakal.

PSX_20180709_155555.jpg

Dávku napätia pridala aj posledná kapitola. Príbeh skončil a potom prišlo autorove poďakovanie. Kde okrem iného vysvetľuje aj to, čo je a čo nie je skutočné ohľadom výletných lodí z jeho príbehu. Po tomto doslove nasleduje ešte epilóg. Ten otáča príbeh do úplne iného rozmeru. A na to mu stačilo iba pár strán.

Na papieri bola jediná veta, tvorilo ju len päť slov.

“Je mi to ľúto, mami.”

To však stačilo, aby sa Júlie zmocnil strach o dcérku, ktorý sa nedal porovnať s ničím na svete.

Psychologický triler s názvom Pasažier 23 je pre mňa najlepšia kniha od Fitzeka, ktorá zatiaľ vyšla. A pritom prvé dve boli super. Táto je však pre mňa jednoznačný favorit. Pútavo napísaný príbeh a krátke kapitoly, ktoré nútia čítať ďalej. Tak sa dá charakterizovať autorov štýl písania. Fitzek sa vám dostane do hlavy a pod kožu. A Nie raz som skončila kapitolu so slovami: „no do… “ (ospravedlňujem sa, ale skúste si najskôr prečítať knihu a potom pochopíte).

Knihu odporúčam všetkými desiatimi úplne každému, kto má rád tento žáner. A ak ho niekto rád nemá, tak nech skúsi.  Len prosím, nečítajte ju na plavbe zaoceánskej lode. :)

 

Titul: Pasažier 23

Originálny názov: Passagier 23

Autor: Sebastian Fitzek

Počet strán: 320

Rok vydania: 2018

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

Za skvelú knihu ďakujem Tatranu.

http://www.slovtatran.sk/knihy/novinky/pasazier-23

O knihe:

Policajný psychológ Martin Schwartz prišiel pred piatimi rokmi  za mysterióznych okolností o ženu a syna. Stalo sa to počas ich dovolenky na luxusnej zaoceánskej lodi Sultan of the Seas – nikto z posádky mu však nevedel vysvetliť, ako k tomu došlo. Martin je odvtedy psychicky na dne a vrhá sa ako utajený vyšetrovateľ do najnebezpečnejších policajných akcií, kde mu neraz ide o holý život.

Uprostred zásahu mu zatelefonuje čudácka stará dáma, ktorá sa predstaví ako autorka trilerov. Presviedča ho, že sa bezpodmienečne musí nalodiť na Sultána, pretože našla dôkaz,  čo sa asi prihodilo jeho rodine. Martin sa zaprisahal, že nikdy nevkročí na loď.

Keď sa dozvie, že na lodi sa objavilo dievčatko s medvedíkom jeho syna v náručí, ktoré zmizlo pred niekoľkými mesiacmi, neváha a vyberie sa na loď.

————————

Predstavte si mesto bez polície.

Malé mesto, v ktorom každoročne zmizne tucet ľudí.

Bez stopy.

Miesto na perfektný zločin.

VITAJTE NA LUXUSNEJ VÝLETNEJ LODI!

4 comments on “Pasažier 23 (Sebastian Fitzek)

  1. Spätné upozornenie: Cesta domov (Sebastian Fitzek) – Drominicka Číta

  2. Spätné upozornenie: Zlodej duší (Sebastian Fitzek) – Drominicka Číta

  3. Spätné upozornenie: Pacient (Sebastian Fitzek) – Drominicka Číta

  4. Spätné upozornenie: Strach z lietania 7A (Sebastian Fitzek) – Drominicka Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: