Poézia

Miluj jej voľnosť (Atticus)

Vstúp do môjho srdca, ale očisti si topánky.

Neviem, či je to iba môj pocit, ale zdá sa mi, že sociálne siete zaplavilo veľké množstvo básnikov. Už teda nie je iba nedeľná chvíľka poézie, ale dávku poetiky môžete mať každý deň. Či kvalitnej alebo nie, to musíte posúdiť sami.

PSX_20180621_205816.jpg

Jeden z instagramových fenoménov je aj básnik so pseudonymom Atticus. Jeho internetová poézia sa dostala aj do knižnej podoby. Na Slovensku vyšla pod názvom Miluj jej voľnosť. Keď som túto knihu videla na stránkach kníhkupectva, netušila som, kto je Atticus. Pri náhľade knihy som však neváhala a objednala ju. Potom som si našla účet utajeného básnika a bola som rada, že kniha už putovala ku mne, lebo jeho myšlienky sa mi páčili.

Moje atómy milujú tie tvoje. Je medzi nami chémia.

Kniha je rozdelená na tri časti. V prvej z nich s názvom MILUJ sú krásne riadky plné lásky, zaľúbenia, nežnosti , ale aj smútku z rozchodu a sklamania.

Ostré slová prebodnú viac sŕdc ako meče.

Nechal som ju ísť na lepšie miesto a teraz, keď odišla, premýšľam, či som sám nemal byť tým lepším miestom.

Sľúbilo slnko, že bude svietiť? Nie, ale aj za temnými mrakmi svietiť bude a žiaden sľub na svete ho neprinúti svietiť dlhšie ani jasnejšie, lebo je  jeho osud horieť, až kým nevyhasne. Nesľúbim ti svoju lásku, lebo je mojím osudom horieť pre teba, kým celkom nevyhasnem.

Druhá časť je s názvom JEJ. Táto je venovaná jej – žene, ktorú miluje, pri ktorej sa mu podlamujú kolená, tej, ktorá je pre neho výnimočná. Takisto píše aj pre ženy všeobecne a tak každá z nás má pocit, že je báseň práve pre ňu. Priznajme si, ženy, ktorá netúži po tom, aby jej muž vyznal lásku cez básne?

Hviezdy vzplanuli žiarlivosťou, keď sa bližšie prizreli, ako žiarila ona.

Mala strach z výšok, ale oveľa viac sa bála, že nikdy nevzlietne.

Na svete je priveľa dievčat, čo nevedia, či sú pekné, a priveľa chlapcov, čo sa hanbia im to povedať.

PSX_20180621_124817.jpg

Posledná časť je, ako vyplýva z názvu knihy, Voľnosť. V tejto kapitole sú básne plné dobrodružstva a lásky k slobode. Básnik píše o svojej motorke a whiskey, tak, že aj vy máte chuť nasadnúť na motorku a užívať si jazdu s vetrom vo vlasoch. Alebo si dať pohár whiskey pri západe slnka niekde v horách.

Nie, ona sa nenudila, len nemohla obsedieť medzi dobrodružstvami.

V tomto zvláštnom svete meníme svoj čas za veci.

Príčinou mojej smrti nech je dlhý a veľkolepý život.

 

V knihe nájdete veľa krásnych myšlienok. Každý si v tu nájde to, čo práve potrebuje. Či už chcete povzbudiť alebo nájsť slová, ktoré uľahčia rozchod. Alebo sa tešiť z novej lásky. Táto kniha vám ponúka odpovede a aj chrobákov do hlavy, nad ktorými môžete premýšľať.

Nemôžem zabudnúť ani na úžasné fotografie, ktoré sú v knihe. Tie nádherne vyzdvihujú myšlienky. Jednoduché čiernobiele fotky jej dávajú úplne iný rozmer.

PSX_20180622_124828.jpg

Knihu som prečítala na jedno posedenie, ale je nutné mať pokoj a čistú myseľ. Aspoň u mňa je to tak. Lepšie sa mi sústredí a aj pochopí myšlienka. Toto je jedna z tých kníh, ktoré môžete otvoriť na hociktorej strane a prečítať si kúsok a popremýšľať o ňom. Vhodná teda napríklad na pár strán pred spaním. Pripomína mi to našu slovenskú Čistú dušu. Aj Atticusove básne a slovné hračky sú jemné, chytľavé a písané s citom a pokorou akú má Čistá duša. To je môj pocit z neho.

Mne sa kniha veľmi páči, ale trošku ma sklamal preklad. Nevravím, že je zlý. Pri tejto knihe mi však o niečo viac prekážala slovenčina ako napríklad pri Mlieko a med. Keďže sledujem účet @Atticuspoetry, viac sa mi páči originálna anglická verzia a to sa angličtine už roky nevenujem a veľa slovíčok som pozabúdala. Záver u mňa: slovenská verzia môže byť, ale idem si zaobstarať aj tú anglickú. ☺

Titul: Miluj jej voľnosť

Originálny názov: Love her wild

Autor: Atticus

Počet strán: 240

Rok vydania: 2018

Vydavateľstvo: Ikar (Yoli)

Foto: Drominička

O knihe:

Atticus vo svojej zbierke Miluj jej voľnosť zachytáva esenciu veľkých okamihov aj romantiku všednosti s priam dojímavou pokorou. Prvý pohľad novej lásky, neskrotná sloboda ženskej duše, spievanie spolu s rádiom počas nočnej jazdy autom alebo prchavý pôžitok z kvalitnej whisky. Pozoruje, nachádza a spája v pár výstižných riadkoch to, čo nás v živote najviac povznáša i ťaží, vkráda sa nám do myšlienok a prebúdza v nás dobrodruha.

Ak si chcete zalistovať v knihe, kliknite na odkaz:

https://www.bux.sk/knihy/398382-miluj-jej-volnost.html

0 comments on “Miluj jej voľnosť (Atticus)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: