Poézia

Mlieko a med (Rupi Kaur)

Svetový bestseller Mlieko a med dorazil aj na Slovensko. O tejto knihe ste už určite niečo počuli. Poetka Rupi Kaur napísala knihu básni a myšlienok, aby tak uzdravila svoju zničenú dušu a ženskosť.

PSX_20180606_155715.jpg

Kniha je rozdelená do štyroch časti, ktoré by som vám rada trochu priblížila.

  1. Zranená

Prvá časť knihy sa číta najťažšie a je najviac depresívna. Odkrýva utrpenie, ktoré si Rupi prežila. Vo svojich riadkoch píše o zneužívaní, znásilnení, ale aj o tom ako by chcela byť milovaná svojím otcom, ktorý sa však radšej utieka k alkoholu. Útechu len sťažka hľadala u svojej matky. Tá otcove správanie v tichosti toleruje. Lebo práve to sa od ženy žiada. Z toho je Rupi nešťastná.

mala som sex povedala

no stále neviem

ako chutí

 milovanie

Problém s rodičom

alkoholikom je ten

že rodič alkoholik

v skutočnosti neexistuje

je to len

alkoholik

ktorý nedokáže zostať triezvy

dostatočne dlho na to

aby vychoval svoje deti

 

  1. milovaná

Druhá časť knihy je plná nádeje v budúcnosť a v lásku s mužom, ktorého Rupi miluje. Žiaľ, aj tu pocíti nepriazeň osudu. V básňach okrem vášne opisuje aj hádky, podvádzanie, ale aj spôsob uzmierovania.

možno si nebol mojou prvou láskou

bol si však láskou

pri ktorej sa tie ostatné stali

úplne nepodstatnými

 

  1. zlomená

Predposledná časť knihy je venovaná sklamaniu z lásky a z muža, ktorého milovala. Rozchod prežíva ťažko a preto jej veľmi pomáha písať básne. Jej srdce stále túži po jeho láske, zatiaľ čo rozum jej to zakazuje. Obzvlášť pekná bola báseň, kde sa Rupi porovnáva s mestom. Na konci kapitoly je 16 rád ako prežiť rozchod.

 

neodišla som preto

že som ťa prestala milovať

odišla som preto že čím dlhšie

som zostávala tým menej

som ľúbila samu seba

nevráti sa

šepká moja hlava

musí

vzlyká moje srdce

  1. zahojená

Posledná kapitola je najpozitívnejšia. Rupi v nej našla samú seba a sebavedomie. Nachádza radosť v tom, čo robí. Z básni a maľovania. Táto časť knihy bude motiváciou aj pre iné ženy. Aj napriek ťažkému osudu sa Rupi vyliečila zo svojho sklamania.

 

zamiluj

 sa

do svojej samoty

nehľadaj uzdravenie

pri nohách tých

ktorí ťa zlomili

V knihe bolo obrovské množstvo myšlienok. Minuli sa mi aj všetky štítky na označovanie strán, kde bolo niečo zaujímavé. Myslím, že každý by si v knihe našiel tie svoje riadky. Tie, ktoré by mu po prečítaní premietli niečo z jeho života. Kniha je navyše doplnená o ilustrácie samotnej autorky, ktoré plnohodnotne dopĺňajú obsah básni. Niektoré kresby aj básne sú dosť odvážne.

Rupi napísala silnú knihu, ktorá vás prevedie od zlomenej a traumatizovanej ženy po ženu so sebavedomím a odhodlaním v lepší život. Kniha sa nečíta ľahko. Musíte mať na ňu pokoj a sústrediť sa. Keďže v nej chýbajú čiarky, tak si občas musíte niektoré riadky prečítať znova, aby ste pochopili ich pravý význam.

PSX_20180606_142807.jpg

Chcela by som napísať aj niečo k tomu, či je lepšie kúpiť originálnu anglickú verziu alebo preloženú slovenskú. To je veľmi individuálne. Ja som mala anglickú doma už dlhšie. Nepúšťala som sa do nej, lebo som sa bála, že prídem o význam básní len preto, že nerozumiem všetkému. Pokiaľ však máte angličtinu v malíčku, tak treba siahnuť jednoznačne po origináli. Aj keď môžem napísať, že poetka Mirka Ábelová sa dosť priblížila k Rupi a mne sa čítala veľmi dobre. Význam každej básne zostal taký, ako napísala autorka. Hoci v origináli bude poézia vždy znieť lepšie, aj slovenská verzia stojí za prečítanie.

Titul: Mlieko a med

Originálny názov: Milk and honey

Autor: Rupi Kuar

Počet strán: 208

Rok vydania: 2018

Vydavateľstvo: Plus

Za knihu veľmi pekne ďakujem spoločnosti Albatros Media. Ak si chcete zalistovať v knihe alebo zakúpiť za výhodnú cenu, tak môžete priamo na ich stránke:

http://www.albatrosmedia.sk/tituly/18091975/mlieko-a-med/

Viac o knihe

 

Absolútny svetový bestseller prebásnila špičková slovenská poétka Mirka Ábelová

Mlieko a med je zbierka poézie a prózy o láske, strate, traumách, zneužívaní, uzdravovaní a ženskosti. Je rozdelená do štyroch kapitol a každá z nich plní inú úlohu. Vyrovnáva sa s rôznymi bolesťami. Lieči rôzne zármutky. Mlieko a med berie čitateľov na cestu najtrpkejších momentov a hľadá v nich niečo sladké, pretože sladkosť je všade, ak máte vôľu vidieť ju.

 

1 comment on “Mlieko a med (Rupi Kaur)

  1. Spätné upozornenie: Miluj jej voľnosť (Atticus) – Drominicka Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: